Hogy tetszett Önnek Békesi László előadása?
- Tetszett, nagyon tetszett. Békesi úr rettentő profi előadó és közgazdász is, és amiről beszélt, ahhoz nagyon ért. Úgy gondolom, nagyon kiváló szakmai, mégis közérthető előadás volt.
De biztosan talált benne olyan véleményt, amellyel nem értett egyet. A közgazdaságtanban ez jóformán elkerülhetetlen.
- Természetesen. Alapvetően egyetértettem az előadás fő vonalaival, hiszen jónéhányan képviseljük ezt a véleményt a mainstream gazdaságpolitikáról, nem csak ő. De persze volt több olyan pont is, ahol nem értettem egyet az elhangzottakkal. Problémám volt például az ikerdeficit kérdésével. Én azt gondolom, hogy nem az államháztartási hiány miatt van Magyarországon folyó fizetési mérleg hiány, vagyis külső finanszírozási nehézség. Ha le fogunk menni az államháztartás hiányában - márpedig le fogunk menni -, akkor a külső finanszírozási hiányunk nem fog olyan mértékben javulni, mint ahogy azt sokan gondolnák. Magyarországnak ebben a fejlődési fázisban szükségszerű, hogy folyó fizetési mérleg hiánya legyen. De ez egy részeleme a kérdésnek, ez nem érinti az előadás alapvető vonulatát. A nagy ellátórendszerek reformjával kapcsolatban is sok olyan kérdést feltehettünk volna, melyekre talán nem is tudtunk volna választ találni most.
Vértes András |
Vannak arra vonatkozó kutatások, hogy miért nem versenyképes az állam ezeken a területeken?
- Az államgazdaságtani kutatás az elkövetkezendő 20-30 év egyik legfontosabb ügye lesz. Ki lehetne alakítani olyan ál-verseny-modelleket, teljesítményszabályozást, amely esetleg javít a hatékonyságon. De ehhez megfelelő, ma még nem létező kritériumokat is ki kell találni. Például mitől lesz egy tisztségviselő jó, abban az esetben, ha sokan jönnek hozzá, vagy akkor, ha kevesen jönnek hozzá, ám mégis jobban végzi a munkáját? Az ilyen kérdéseket kell átgondolni.
Magyarország gazdaságával kapcsolatban felteszem a már sokszor elhangzott kérdést: meddig lehet tologatni a nagy ellátórendszerek reformját?
- A végtelenségig. Viszont csakis a versenyképesség árán. A GKI számos vizsgálatot készít a magyar gazdasággal kapcsolatban és minden vizsgálat - akár szubjektív, megkérdezéses, vagy akár objektív - azt mutatja, hogy Magyarország legnagyobb versenyhátránya az állam működése. Ahol az állam ott van, ott nagy bajunk van a versenyképességgel. Ezt lehet továbbra is finanszírozni egyre növekvő adókkal, de a versenyképességünk közben leromlik.
Vannak olyan államok, ahol az állam működtetése, működése mintaszerű?
- Sokan azt mondják, hogy az angolszász típusú gazdaságok közül Kanada és Új-Zéland relatíve magas hatékonysággal működik. Nem merném azt mondani, hogy ez biztosan így van, de például a kanadai egészségügyi rendszer sokkal fejlettebb a magyarnál, mely rendszer fajlagosan sokkal kevesebb költséggel működik. Kevesebb kórház, kevesebb orvos van benne, az ellátás mégis lényegesen jobb a magyarnál.