Juhász Árpád |
Fenntartható fejlődés
Az első szekció a fenntartható fejlődés lehetőségeiről szólt. A jelen levők egyetértettek abban, hogy a fenntartható fejlődés, melynek lényege, hogy a ma embere úgy gazdálkodik a rendelkezésre álló természeti javakkal, hogy abból a következő generációknak is ugyanannyi maradjon, nem választás kérdése, hanem egyfajta kötelesség az emberiség számára. Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány vezetője úgy véli, a kérdés egyrészről gazdasági, másrészről szociális, hiszen a világban szűk elit réteg birtokolja a javak többségét, amin a jövőben változtatni kell. Új paradigmára van szükség, melyben nem a gazdasági növekedést kell központi célként meghatározni, hanem a fenntartható fejlődést.
Láng Istvánnál a mikrofon, mellette Faragó Tibor |
A fővédnök: Csányi Vilmos etológus |
Csányi Vilmos etológus az ember szükségleteinek kielégítése kapcsán az ember kultúrája és biológiája közti ellentétet hangsúlyozta. Például az ember az ősi időkben olyan növényeket fogyasztott, melyekben kevés volt a cukor, de ma már olyan mennyiségben fogyasztja a mesterségesen előállított cukros termékeket, hogy elhízik tőle. A biológiai evolúció megszaladásnak nevezi az ilyen jelenséget és sajnos sok esetben megfigyelhető az emberek esetében.
Klímaváltozás
Korábbi előadónk, Meskó Attila, az MTA főtitkára |
Beliczay Erzsébet, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese a civilek szerepét úgy határozta meg a fenntartható fejlődésért vívott küzdelemben, hogy a lakosság felvilágosításán kell dolgozniuk. Tanácsokat tudnak adni arra, hogy a társadalom miként lépjen ki a fogyasztás bűvköréből. Emellett a civilek felügyelik azokat a vállalatokat, amelyek "szembe mennek a környezettel". Példaként a jelen levő Tóth Gergely, a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület említette, hogy volt olyan akcióik olyan sikeresek, hogy az általuk kisegített cégek egy-egy nagyobb város éves energiafogyasztását tudják megspórolni.
A 2. szekció a klímaváltozásról szólt |