Kockák és gömbök nanoméretben

Vágólapra másolva!
Minnesotai kutatók új eljárást dolgoztak ki nanoméretű kockák és gömbök előállítására. Az eljárás forradalmasíthatja az érzékeny vegyületek emberi szervezetbe való célzott bejuttatását.
Vágólapra másolva!
Einheitliche Nanopartikeln aus der Gussformhttp://www.faz.net/s/Rub163D8A6908014952B0FB3DB178F372D4/Doc~E5D900BC6BC684E089E8FA602B9C001DA~ATpl~Ecommon~Scontent.htmlA cikk eredeti változata (német)Az emberiség útja a nanovilág felé/gyulai/index.htmlGyulai József előadása az ME-nA négymilliárd éves nanotechnológia/vonderviszt/index.htmlVonderviszt Ferenc előadása az ME-n

A nanotechnológia számos felhasználási területének egyike az orvostudomány. Az apró részecskék itt elsősorban szállítási feladatokat látnak el: a beléjük csomagolt anyagokat célzottan juttatják el a testben rendeltetési helyükre. A nanorészecskék előállítása (általában szövetbarát szilíciumdioxidból) bizonyos nehézségekkel jár. A szilikátrészecskék, melyeket eddig oldatból különítettek el, ritkán egyforma méretűek és alakúak. Ráadásul hajlamosak rá, hogy csomókat alkossanak.

A Minnesotai Egyetem kutatói elegáns megoldást találtak a problémára. Az eljárásuk lényege az, hogy a nanoméretű szilikátrészecskéket nem kisebb egységekből építik fel, hanem nagyobb, rácsos szerkezetű struktúrák irányított lebontásával állítják elő. Így a kutatóknak (Fan Li, Zhiyong Wang és Andreas Stein alkotja a munkacsoportot) sikerült egységes méretű, apró, porózus kockákat és gömböket előállítaniuk.A szilikát nanorészecskék szintézise több lépésben történt. A tudósok mindenekelőtt makroszkópikus kristályt hoztak létre, mely egy PMMA nevű polimer számtalan mikrométernyi gömböcskéjéből áll. Ez volt az előállítandó nanorészecskék öntőformája. A rendkívül szorosan összekapcsolódó gömböcskék közötti üregek oktaéder és tetraéder alakúak voltak. Ezután az "öntőformát" egy szilíciumorganikus vegyület, oxálsav és tenzid oldatával itatták át. A keverék a kristály apró üregeibe hatolt, ahol géllé fagyott. A kísérleti anyagot ekkor 550 Celsius fokra hevítették. Ennek hatására a tenzid felbomlott, és apró pórusokat hagyott hátra a gélben. A szilíciumtartalmú vegyület pedig lassan szilícium-oxiddá alakult át. Végül elégették a PMMA-gömböcskéket, és visszamaradt a gömbök "csomagolásának" negatívja: apró oktaéderekből és tetraéderekből álló szilikátváz, melynek részeit finom "pallók" kötik össze.

Nanokarbon-molekula

Nanokarbon-molekula


Azt, hogy az inzulint kitozánból álló nanorészecskékbe lehet csomagolni, nemrég kínai kutatók is kimutatták. A kutatók a Biomacromolecules cím folyóiratban tudósítottak róla, az eljárást diabéteszes egereken tesztelték, és bebizonyították, hogy a kísérleti állatok vércukorszintje szabályozható szájon keresztül bevitt inzulin segítségével. A szövetbarát szilíciumoxidból álló nanokockák éppen ilyen jók lehetnek erre a célra, mint a kitozánból készültek. A kitozánt egyébként garnélarákok páncéljából lehet kivonni.

Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!