Az űrkutatás jeles évfordulót ünnepel idén: éppen ötven éve lőtték fel a Szputnyik-1 űrhajót. A szintén fél évszázada megrendezett Nemzetközi Geofizikai Évet is szem előtt tartva 2007-ben kerül sor a Nemzetközi Heliofizikai Év (International Heliophysical Year, IHY) nemzetközi rendezvényeinek lebonyolítására az egész világon. A Napról az utóbbi időben is fontos új információkhoz jutott az emberiség. Így kiderült, hogy a naptevékenység, különösen a napszél hat a Föld mágneses burkára, közvetve a légkörre és a földfelszínre is. A híradások olykor be is számolnak arról, hogy a különböző naptevékenységek milyen hatással vannak a földi életre, többek között a távközlésre vagy az energiahálózatok működésére.
A STEREO elnevezésű műholdpáros munkájában magyar kutatók is közreműködnek. A két műhold 2007 áprilisára éri el azt a pozíciót a világűrben, ahonnan a napkitörések terjedését rekonstruálni tudják, valamint előrejelzik a Földhöz történő megérkezésük idejét. Magyarországról az MTA Központi Fizikai Kutatóintézetének Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete vesz részt a kutatásokban. A hazai eseményeket az intézmény munkatársa, Dr. Kecskeméty Károly koordinálja.
2007. június 10-én a KFKI RMKI nyílt napot tart, amelyen a program iránt érdeklődő nagyközönséget fogadják a kutatók. Ekkor Magyarország több pontján fognak távcsöves bemutatókat tartani, amelyeken a Napot lehet megfigyelni. Az ősz is tartogat hazai eseményt a Nemzetközi Heliofizikai Év keretében: szeptember 21-én Sopronban rendeznek majd tudományos konferenciát a Nagycenki Geofizikai Obszervatórium fennállásának félévszázados évfordulóját megünneplendő.
A napkitörésekről is sok szó esik majd idén |
A napfizikai kutatásban Magyarországról az alábbi intézetek vesznek részt: MTI CSKI Debreceni Napfizikai Kutatóintézet, MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete, ELTE Csillagászati Tanszék, ELTE Űrkutató Csoport, MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete, KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete, Atomenergia Kutatóintézet.