Talán sokak számára hihetetlen, hogy több ezer kilométerre Magyarországtól komoly szakemberek elmélyült munkával igyekeznek feltárni egy világviszonylatban apróbbnak számító nyelvközösség által beszélt nyelv, a magyar belső szerkezetét. A City University of New York és a New York University közös szervezésében idén immár nyolcadik alkalommal rendezik meg a magyar nyelv struktúrájáról beszámoló konferenciát. A május 24-26. közötti háromnapos rendezvényen ugyan többségben vannak a magyar anyanyelvű vagy magyar származású kutatók, a konferencia nyelve mégis a nemzetközi tudományosságban egyeduralomra törő angol.
Csütörtökön, május 24-én helyi idő szerint reggel fél 10-kor Szabolcsi Annának, a New York University munkatársának előadásával kezdődik a konferencia. A Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Lukács Ágnes, Rebrus Péter, Törkenczy Miklós, Bárkányi Zsuzsanna, Kiss Zoltán előadását hallgathatják meg az érdeklődők. A Budapesti Műszaki Egyetemet Kas Bence és Pléh Csaba előadása reprezentálja. Az utóbbi címe, melyet Pléh professzor Lukács Ágnessel közösen jegyez: The relevance of Hungarian studying language impairments.
Május 25-én, pénteken izgalmasnak ígérkezik Abrusán Márta előadása, aki az egyik legjelentékenyebb amerikai egyetem, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) nyelvészeti tanszékének munkatársaként beszél majd az 'akár' és az 'akárki' szavak szerepéről a magyar nyelvben. A magyarországi vidéki egyetemek is jelen lesznek: Polgárdi Krisztina Szegedről, Rákosi György és Hunyadi László Debrecenből érkezik New Yorkba. Kádár Edit a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetemet képviseli. A napot Siptár Péter fonológiai és morfológiai kérdéseket boncolgató beszámolója zárja.
A zárónapon, május 26-án a Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Surányi Balázs, majd É. Kiss Katalin előadását hallgathatják meg a téma iránt érdeklődők. Lipták Anikó a leideni egyetemen dolgozik, és a magyarban gyakran használt 'de' szócskával kapcsolatos nyelvészeti kérdéseket elemzi majd.