Hétvégén indul az ME Mesterkurzusa

Vágólapra másolva!
2008. február 2-án egyszerre három előadással folytatódik az előadás-sorozat. A téma: hálózatkutatás!  Ha szeretne részt venni, kattintson a jobb felső sarok Jöjjön el! gombjára vagy regisztráljon itt!
Vágólapra másolva!

Ezen a hétvégén indul az ME Mesterkurzusa: regisztráljon, ha szeretne eljönni!

Fél éves kihagyás után, 2008. február 2-án Mesterkurzus címmel folytatódik a Mindentudás Egyeteme nagy sikerű előadás-sorozata. Új helyszínen, a Magyar Állami Földtani Intézet Dísztermében (1143 Budapest, Stefánia út 14.) mindjárt három - a hálózatkutatás különféle kérdéseivel kapcsolatos - előadás felvételére is sor kerül . Ha szeretne részt venni, kattintson a honlap jobb felső sarkában látható Jöjjön el!- gombra, vagy regisztráljon itt és válassza ki, hogy mely előadásokon szeretné a helyét biztosítani. A televíziós felvétel miatt kérjük, hogy a kezdési idő előtt 30 perccel legyen a helyszínem! Jó szórakozást!

A szombati program:

11.00 órakor

VICSEK TAMÁS: MUNKAHELYI HÁLÓZATOK

Egy nagyobb munkahely alkalmazottainak kapcsolatrendszere nagyon bonyolult, a csoportok, osztályok, főosztályok, stb. miatt egymásba ágyazott és átfedő hálózat. Mindenkinek van egy saját, több közösségből álló kapcsolatrendszere, amelyek a sok közös ismerősön keresztül egymásba gabalyodnak. Az előadás az ilyen hálózatok kibogozásában hasznos módszerekről és alkalmazásaikról fog szólni, különös tekintettel a nagyvállalatok esetére. E módszerekkel több fontos kérdésre kereshetünk választ: Hasonló-e a cégen belüli formális és informális hálózat? Melyek a kulcsfontosságú csoportok és ezek milyen tulajdonsággal rendelkeznek? Hogyan lehet az információterjedést optimalizálni? A válaszok értelemszerűen hozzájárulnak a cégek működésének optimálisabbá tételéhez, és előrevetítenek egy társadalmat, amelyben a hatékonyság növelésének új, kifinomult módszerei fogják életminőségünket növelni.

13.30 órakor

KERTÉSZ JÁNOS: DIGITÁLIS LÁBNYOMOKAT KÖVETVE

Mindennapi életünk során rengeteg digitális nyomot hagyunk: telefonhívásaink, internetes kapcsolataink, vásárlásaink, belépőkártyáink használata digitálisan tárolt adatok tömegét eredményezik tevékenységeinkről, szokásainkról, kapcsolatainkról. Hasonlóan, az ipari termelés, a szolgáltatások, a kultúra vagy a sport világában is hatalmas mennyiségben, folyamatosan képződik a digitális információ. Az adatok az emberi tevékenységek komplex rendszereiről vallanak, amelyekről a megfelelő hálózati váz tanulmányozásával lehet a legtöbbet megtudni. Ehhez fel kell derítenünk a hálózatok topológiája és működése közötti összefüggéseket. Példákon mutatjuk be, hogyan lehet a modern hálózattudomány segítségével a "digitális lábnyomokat" a társadalom vagy a gazdaság törvényszerűségeinek megismerésére felhasználni.

16.00 órakor

LOVÁSZ LÁSZLÓ: MEDDIG NŐNEK A NAGY HÁLÓZATOK?

Vajon milyen matematikai eszközökkel lehet leírni, megérteni és elemezni egy olyan nagy hálózatot, amelynek még a pontos szerkezetét sem tudjuk megadni? Gondoljunk az internetre, az emberi agyra, vagy pl. az emberek közötti ismeretségek hálózatára! Lehetséges-e egy ilyen hatalmas hálózatot egy sokkal kisebbel modellezni, a nagy hálózathoz hasonlót generálni valamilyen egyszerű véletlenszerű folyamattal? Vagy esetleg célszerűbb egy ilyen nagy hálózatot folytonos közegként elképzelni, ahogy az atomokból felépülő anyagot makroszkopikusan kezeljük?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!