Minden várakozást felülmúlt az MVM Zrt. okosbútor-pályázata iránti érdeklődés: közel 600 intézmény több mint 1200 pályázatot nyújtott be. A nevezések 70 százaléka általános- és középiskolákból érkezett, de 11 egyetem is jelezte, hogy szívesen kihelyezne egyet az egyedi térbútorok közül.
A nagyméretű, szabadtéri, fából készült, napelemes, USB-aljzattal telefontöltésre is alkalmas, sötétben hangulatvilágítást adó, művészeti alkotásnak is beillő okosbútorokat egy általános iskolának, egy középiskolának, egy több funkciós oktatási intézménynek, illetve egy egyetemnek ítélte oda, komplex szempontrendszer alapján a zsűri. Név szerint a következő iskoláknak: a gyomaendrődi Rózsahegyi Kálmán Általános Iskolának, a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnáziumnak, a Szekszárdi I. Béla Gimnázium, Kollégium és Általános Iskolának, illetve a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjának.
A komplex szempontrendszer kitért többek között a helyszín adottságaira (méret, talajszerkezet, napelemek működési feltételei, körbejárhatóság, védettség biztosítása, stb.), a pályázó intézménybe járók számára és rászorultságára, az országos elhelyezkedésre, a pályázat tartalmára, valamint kreativitására.
„Az MVM Csoport célja, hogy a fiatal generációk mindennapi témái közé bekerüljön az energiahatékonyság és a fenntarthatóság, illetve, hogy okos megoldásokkal támogassa a különböző oktatási intézmények innovatív fejlesztését. Az okosbútor-pályázat az MVM társadalmi felelősségvállalásának több alapelvét ötvözi: az innovációt, a következő generációk támogatását, a fenntarthatóságot, illetve az oktatási intézmények fejlesztését” – mondta Kóbor György, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjánál tartott átadó ünnepségen.
A tanórák, előadások közötti szünet egyik legfőbb funkciója a feltöltődés és a felfrissülés a következő „tudáslavina” előtt. A fáradalmak kipihenésére pedig két eltérő formát álmodtak meg a nyeremények készítői. Ennek eredményeként 2-2 darab KÍGYÓ és KOCKA fantázianevű okosbútort szállíthat ki és helyezhet üzembe az MVM Zrt.
A KÍGYÓ egy moduláris egység, amely variálhatósága miatt könnyen elhelyezhető bármilyen helyszínen. A tömör fából készült, ergonomikus kialakítású térbútoron két napelem található, amelyek energiával látják el az USB-töltőket, illetve a beépített esti hangulatvilágítást is.
A KOCKA egy szintén tömör fából készült, ergonomikus kialakítású fedett okosbútor, amely esőben is használható, egymással szemben kialakított ülőhelyekkel. Kialakítása bármilyen stílusú és berendezésű udvarhoz igazodik. Az építmény lelke a tetején elhelyezett, két üvegréteg közé úsztatott napelem rendszer, melynek segítségével alkalmas különböző eszközök töltésére is. Az okosbútorok a közösségteremtő funkciója, a töltési lehetőség, valamint a design mellett jelentősebb üzenetet is hordoznak a fiatalok számára. Az eszközök által a fenntarthatóság, a környezettudatosság, valamint az energetika világa is kézelfogható és trendi formában jelenhet meg. Míg az általános- és középiskolákban a moduláris Kígyó, addig az egyetemeken a Kocka installáció volt a népszerűbb, összeségében azonban kiegyensúlyozott volt a preferencia.
A pályázat szakmai zsűrijének tagja volt: Jákó Eszter az MVM Zrt. kommunikációs igazgatója, Földi Melinda az MVM Zrt. kommunikációs szakértője, Huszár András a Hello Wood társalapítója, Rákóczi Ferenc műsorvezető és Murai László a HÖOK elnöke.