Kiszabadult palackjából a szexualitás szelleme az arab országokban <br/>

Vágólapra másolva!
Negyven arab szexológus részvételével hétfőn háromnapos konferencia kezdődött az arab világ szexualitásáról az Oxford Egyetemen. A tanácskozás első napján már kiderült, hogy a szexualitás az arab országokban közel sem olyan, mint ''Az ezeregy éjszaka meséiben'', azonban jóval több a hírhedtté vált szexuális bűncselekményeknél. Nyugati hatásra a vallási tiltások feloldásával egyre színesebbé válik az arabok szexuális élete.
Vágólapra másolva!

A szexológusok találkozóját a Ford Alapítvány, az oxfordi St. Anthony Főiskola és a bejrúti Amerikai Egyetem szervezte meg. Kutatók szerint az arab társadalmakban a vallásra épülő hagyományok megbocsátják a férfiuralmat, a gyermekházasságot, a többnejűséget és a becsületbeli gyilkosságot – bármely férfi megölheti női családtagjait, ha azok megcsalják férjüket. A gyilkosságot akkor is elkövethetik, ha családtagjuk nemi erőszak áldozata.

Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF szerint csak Jordániában évente átlag 23 ilyen jellegű gyilkosság történik. A szervezet azt állítja, hogy 1999-ben a Gáza-övezetben és a nyugati parton a gyilkosságok kétharmada becsületbeli gyilkosság volt. Jemenben is gyakori az ilyen bűntény, 1997-ben 400 esetben gyilkoltak a férjek, Egyiptomban pedig 52 alkalommal eredményezett gyilkosságot a házasságtörés.

Szakértők szerint azonban az arab szexualitás közel sem felel meg minden téren a vallási előírásoknak. Libanonban a nők több mint fele veszti el szüzességét, még mielőtt férjhez menne, Marokkóban ez az arány 70 százalék. Sokáig úgy tűnt, hogy a homoszexualitás tabu ezekben az országokban, a kutatók azonban másról nyilatkoznak. Az egyik résztvevő szerint a börtönben normális az azonos neműek közötti szerelem, Szaúd-Arábia pedig egy nagy börtönnek tekinthető. A szexológusok nem győzik kijelenteni, hogy a vallási alapokra épülő arab törvények ellentétesek az arabok szexuális életével.

A szabad szerelem elterjedésének ellenére Marokkóban például törvénybe ütköző cselekedet a házasság előtti szex. Azokat a nőket, akik házasság nélkül szülnek gyermeket, prostituáltnak nyilvánítják, és hat hónap börtönre ítélik. Hasonló a helyzet Libanonban is, ahol a törvények ugyan tiltják az abortuszt, azonban él és virágzik az ebből élők ipara. A sebészeteken összevarrják a már nem szűz nők szűzhártyáját is. Libanonban törvény tiltja a homoszexualitást, ugyanakkor számos klub és szervezet alakul részükre.

Mindezek miatt a szexológusok úgy vélik, a törvényi elvárások és a törvénytelen szokások jelentik az arab erotika alapjait.

Libanonban enyhítő körülményként értékelik a becsületbeli gyilkosságot. A felmérések ugyanakkor azt mutatják, hogy az egyedül élő libanoni nőknek jobb a szexuális életük, mint férjezett társaiknak.

Kevés jobb példája van annak, mi is a különbség a szexualitás terén a hivatalosan hirdetett kép és a valóság között, mint egy Libanonban, pénteken látható éjszakai beszélgetős show-műsor. A három éve vezető nézettségű műsorban ugyanis vitázni lehet mindenről - az önkielégítéstől a vérfertőzésig –, ami a szexualitás körébe tartozik. A műsorban álarcban beszélnek a homoszexuálisok saját problémáikról és örömeikről. A feleségek pedig betelefonálhatnak az adásba, és élőben kritizálhatják például férjük péniszének méretét.

Az arab világ társadalmaiban élők cselekedeteikkel eltávolodtak a vallási szabályok egyhangúságától. A kutatók szerint mindez az országokat érő nyugati hatásnak köszönhető. A változásnak számos formája van: Libanonba például visszatérnek azok a menekültek, akik a háborút Európában vészelték át, a palesztinok klubot nyitnak Izraelben, a nemzetközi AIDS-ellenes program keretében pedig ingyen óvszerhez jut a lakosság, ami ugyancsak fesztelen szexualitásra ösztönzi őket.

Emellett a műholdas televíziós csatornák - például a nap 24 órájában pornófilmeket sugárzó Vénusz - elterjedése is a vallási szabályok felrúgására ösztönzi az arabokat. A férfiak és a nők ezeket a filmeket mint oktatási segédanyagot használják saját szexuális életükben. Az eredmény: meglepően gyorsan változik a szexuális kultúra a Közel-Keleten.

A '60-as években a tunéziai nők átlagosan 18 évig voltak otthon gyermekeikkel, ez az idő lerövidült, ma már csak 6 év. Az arab nők szexuális élete a fogamzásgátló szerek elterjedésével sokkal szabadabbá vált.

Ajánló:

(angolul)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!