A három bíró egyhangúlag hozta meg mindkét ítéletet, amelyek kimondásával véget ért a hollandiai Camp Zeistben tavaly május óta folyó tárgyalás. Döntésük ellen két héten belül fellebbezést lehet
benyújtani, de csak az elmarasztaló ítélet esetében; a felmentés végleges. Lord Ranald Sutherland, a bíróság elnöke az ítéletet kihirdetve közölte Fhimával, hogy szabadon távozhat, és a felmentett líbiai azonnal el is hagyta a tárgyalótermet. A két vádlott közül kezdettől fogva a 48 éves Megrahi bűnössége mellett szóltak a súlyosabb érvek, bár a per során feltárt bizonyítékok kivétel nélkül - így az ő esetében is - közvetettek voltak.
Megrahi és Fhimah, a két líbiai férfi Fotó: Reuters |
A 84 napos Lockerbie-per a diplomácia- és a jogtörténetbe egyaránt beírta a nevét többek között azzal, hogy a két vádlottat a bűntett helyszínét jelentő ország törvényei szerint, de olyan államban állították bíróság elé, amelynek magához a merénylethez semmi köze.
A pokolgépes robbantás 1988 december 21-én egy amerikai repülőgépen történt a skóciai Lockerbie fölött. A Boeing 747-es körülbelül 40 perccel a londoni reptérről való felszállás után robbant fel. A repülőgép roncsai Lockerbie városára zuhantak, ezzel letarolva a határváros egyes részeit.
Az évekig tartó diplomáciai huzavonák után Nagy-Britanniának 1999-ben kiadott Abdel Baszet al-Megrahit és Al-Amin Kalifa Fhimahot azzal vádolták, hogy a líbiai titkosszolgálat ügynökeiként ők indították útnak Máltáról azt a robbanószerkezetet, amely a PanAm-gép fedélzetére jutva a 270 ember életét követelő katasztrófát okozta. Mindketten ártatlannak vallották magukat, és - a skót jog adta lehetőséggel élve - nem tettek tanúvallomást a tárgyaláson.
A Lockerbie-per 2000. májusában kezdődött. A tárgyalásokat semleges területen, Hollandiában, egy Utrecht melletti egykori amerikai légi bázison, Camp Zeistben tartották. A bíróság 230 tanú vallomását hallgatta meg- írja a BBC.
"Líbia elfogadja a skót bíróság ítéletét a Lockerbie-ügyben" - közölte szerdán Tripoliban a líbiai külügyminisztérium szóvivője. Az állami televízió ugyanakkor bejelentette: a védők 14 napon belül fellebbeznek az életfogytiglani börtönre ítélt Abdel Baszet Ali al-Megrahi ügyében.
Az AFP francia hírügynökségnek adott nyilatkozatban a szóvivő reményét fejezte, hogy az Egyesült Államok a per lezárása után "új fejezetet nyit" a Tripolival való kapcsolatokban. Egyúttal közölte: Líbia követeli az ország elleni, egyelőre csak felfüggesztett ENSZ-szankciók azonnali teljes feloldását és a büntető intézkedések következményeiért való kártérítést.
A líbiai állami televizió adását megszakítva élőben közvetített a per helyszínéről, riportere olvasta fel az ítéletet és jelentette be az ügyvédek fellebbezési szándékát.
Abuzed Dorda, Líbia ENSZ-képviselője a CNN-nek azt mondta: Líbiának, mint államnak semmi köze a Lockerbie-tragédiához.
A brit kormány szerdán bejelentette, hogy 700 millió dolláros kártérítést követel Líbiától azon hozzátartozók számára, akik a merényletben elvesztették valamelyik hozzátartozójukat. Tony Blair brit miniszterelnök szóvivője a szerdai ítélethirdetés után riportereknek azt mondta, hogy Abdel Baszet Ali al-Megrahi bűnösnek nyilvánítása megerősíti azokat a londoni feltételezéseket, amelyek szerint a 270 halálos áldozatot követelő merénylet mögött líbiai ügynökök álltak. "Elvárjuk, hogy a líbiai hatóságok teljes felelősséget vállaljanak ügynökeik tetteiért" - közölte a szóvivő. A kártérítéssel kapcsolatban elmondta: a líbiai hatóságok válasza döntő fontosságú lehet ebben a kérdésben, mert "a nemzetközi közösség addig nem fogadja vissza soraiba Líbiát, amíg az észak-afrikai ország nem teljesíti az ENSZ határozatainak megfelelő kártérítésfizetési kötelezettségét".
Jack Straw brit belügyminiszter a hollandiai Camp Zeistben összeült skót bíróság ítéletét "megnyugtatónak" minősítette. Hozzátette: "az eljárás lefolytatásával kapcsolatban nem lehet semmiféle hiányérzetünk".
A tizenhárom évvel ezelőtt történt merénylet színhelyének, Lockerbie-nek a lakói közül egyesek megkönnyebbüléssel, mások kiábrándultsággal fogadták a bírói döntést. Mint az AFP utal rá, a repülőgép utasain kívül a falu lakói közül tizenegy ember vesztette életét a merényletben.
Ajánló:
Tények a repülőgép tragédiájáról