Csaknem napra pontosan egy évvel az Air France Concorde típusú gépének párizsi szerencsétlensége után, amelynek 113 halálos áldozata volt, a vizsgálat irányítói újabb jelentésben próbálják immár közel 100 százalékos pontossággal rekonstruálni a tragikus eseményt.
A 2000. július 25-én bekövetkezett szerencsétlenséget vizsgáló bizottság hétfőn nyilvánosságra kerülő, még mindig nem végleges jelentése a testülethez közelálló források szerint jelentős mértékben tisztázza, hogy mi idézte elő a szuperszónikus gép két baloldali motorjának hibáját, ami miatt a Concorde nem tudta elérni az utazó magasságot. A bajt valószínűleg az okozta, hogy az egyik motor üzemanyagtartálya belülről megsérült a nagy sebességnél történt rázkódásnál, amikor a gép ráfutott a kifutópályán heverő 43 centiméter hosszú fémdarabra, amely egy előtte felszálló amerikai DC-10-ről esett le. Ekkor a Concorde már jóval túlhaladta a 270 kilométer/órás első gyorsulási fázist, és efelett már nem lehet megállítani a felszállási manővert. A kiömlő kerozin meggyulladt, és a lángok jóvátehetetlen károkat okoztak a gép szerkezetében, a motorokban.
Az Air France még tavaly július 28-án felfüggesztette a brit-francia közös gyártású Concorde-ok repüléseit a vizsgálat teljes lezárásáig. A British Airways ezzel szemben az idén július 17-én a szerencsétlenség óta először hajtott végre próbarepülést London és Reykjavík között a gép technikailag módosított változatával.
Megszólalt annak a szállodának a tulajdonosa, amelyre a Concorde roncsai rázuhantak, és a katasztrófában a személyzet négy tagja is életét vesztette. Michéle Fricheteau asszony Rohadt zuhanás című könyvében megírta a gonesse-i Hotelissimo történetét. A tulajdonos elmondta, hogy ma is látja lelki szemeivel az éttermet, amelyet nem sokkal a szerencsétlenség előtt újítottak fel, majd az apokaliptikus képeket. Ő éppen a recepciónál tartózkodott, de a robbanás után sem vesztette el lélekjelenlétét, azonnal utasította az alkalmazottakat, hogy ugorjanak ki az ablakon. Azóta súlyos alvászavarban szenved, és a könyvét elsősorban önmagának nyújtott terápiának szánta. A szállodából csak romok maradtak, telkét a hatóságok a vizsgálat miatt le is foglalták. Fricheteau asszony tervei, ha az ügy végleg lezárul, szeretne egy másik szállodát nyitni - de lehetőleg jó messze Párizstól.