Károly-híd |
A Károly-híd a cseh főváros egyik legismertebb nevezetessége és látnivalója. Szakértői vizsgálatok során kiderült, hogy az elégtelen szigetelés következtében a híd beázik, pilléreiben kisebb-nagyobb üregek keletkeztek, néhány kődarab mállik, és helyenként az egész kőkonstrukció mozog. A cseh főváros vezetése ezért úgy döntött, hogy a jövő évben megkezdi a majdnem 700 éves híd felújítását.
A régi kőhidat nagyon megviselte az is, hogy a II. világháború után évtizedeken keresztül télen sót használtak az úttestre hullott hó eltakarítására. A Károly-híd, amelynek alapjait a 14. század első felében rakták le, elsősorban a barokk szobrairól nevezetes. Ez a híd köti össze a történelmi Óvárost a Kisoldallal és a Hradzsinnal, ezért szinte éjjel-nappal a turisták ezrei koptatják köveit. A hídon már több évtizede nincs autós forgalom, kizárólag gyalogosok használják.
A tervbe vett felújítás szempontjából a szakértők szerint az lenne a legjobb, ha az egész hidat egy bizonyos időre, illetve egyes részeit szakaszonként, lezárhatnák. A városatyák azonban hallani sem akarnak erről: úgy vélik, hogy a Moldva-parti metropolis egyik legvonzóbb műemlékének és fontos útvonalának kikapcsolása az idegenforgalomból hatalmas károkat okozna mindenkinek. A városatyák és a műemlékvédők, illetve a szakértők között most arról folyik a vita, hogyan oldják meg ezt a problémát.