Amerika első számú közellensége: Oszama Bin Laden

Vágólapra másolva!
A tálibok azt állítják, nem tudnak arról, hogy Oszama Bin Laden állna a kedd délutáni Amerikát megrázó terrorcselekmények mögött. Az amerikai illetékesek szerint azonban Bin Laden állítólag három hete figyelmeztetett: embereivel példa nélkül álló támadásokat készítenek elő. Amerika, mondhatni első számú közellenesége azonban nem mindig volt az USA ellen. A korábban a szovjetellenes afganisztáni harcokban is részt vevő terroristavezér még a CIA-tól is kapott titkos kiképzést.
Vágólapra másolva!

Bin Laden

Az ottani harcokat amerikai pénzekből támogatták Pakisztán és Szaúd-Arábia jóváhagyásával. Bin Laden maga is kapott titkos kiképzést a CIA-tól.

Afganisztánban megalapította a Maktab-al-Khidimat-ot (MAK), amely a világ minden részéről toborzott tagokat, és szállított felszerelést a szovjetellenes felkelőknek. Bin Laden szerint ezrek csatlakoztak az Afgán Muzulmán testvérekhez, hogy harcoljanak a vallást semmibe vevő szovjet rendszer ellen. Az afganisztáni szovjet kivonulás után Bin Laden és frakciója - az Arab Afgánok - az Egyesült Államok és közel-keleti szövetségesei ellen fordult.

Bin Laden ezután rövid időre visszatért hazájába, hogy családja építőipari vállalkozásában dolgozzon. Szaúd-Arábiából azonban 1991-ben kormányellenes tevékenység miatt kiutasították. Ezután öt évig Szudánban tartózkodott, ahonnan az USA nyomásásra szintén kiutasították. Ekkor tért vissza Afganisztánba, és azóta ott rejtőzködik. A roppant gazdag üzletember-terroristának a tálib kormányzat biztosított menedéket.

Bin Laden rejtőzködése alatt szent háborút hirdetett az Amerikai Egyesült Államok ellen, és felhívott az amerikaiak és a zsidók megölésére. Jelentések szerint 3000 harcost gyűjtött maga köré. Azzal gyanúsítják, hogy kiképzőközpontokat hozott létre, és az ott felkészített katonákat Csecsenföldre, és a volt Szovjetunió területére küldte.

A milliomos terrorista - szakértők szerint - arra használja pénzét, hogy az Egyesült Államok ellen szervezzen terrortámadásokat. Az amerikai külügyminisztérium a világ iszlám szélsőségeseinek legjelentősebb támogatójának nevezi.

Bin Ladent teszik felelőssé - több kisebb között - négy nagyobb terrortámadásért. Az 1993-as Világkereskedelmi Központ elleni bombamerénylet, az 1996-os szaúd-arábiai támadás, az 1998-as kenyai és tanzániai bombarobbantások és a 2000-es jemeni USS Cole hadihajó elleni merénylet mögött is őt gyanítják.

Egyes szakértők úgy vélik, Bin Laden tagja egy nemzetközi iszlám frontnak, amely szaúd-arábiai, egyiptomi és más csoportokat foglal magába. Fő céljuk, hogy felszabadítsák Mekkát, Medinát és Jeruzsálemet.

Az a kevés kívülálló, aki személyesen is találkozhatott Bin Ladennel szerény, már-már szégyenlős embernek írja le a terroristavezért. Meglehetősen ritkán lép elő az ismeretlenségből. Állítólag három felesége van.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!