Pakisztán mára az egyetlen olyan állam, amely diplomáciai kapcsolatot tart fenn az Afganisztán nagy részét uraló vallási fanatikus tálib kormánnyal. Az elmúlt időkig Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is elismerte a tálibok kormányát, ám a terrortámadás után felbontották kapcsolataikat bin Laden rejtegetőivel.
Szeretnénk megnyugtatni a lekiismeretünket, hogy mindent elkövettünk - nyilatkozta a CNN-nek egy pakisztáni kormánytisztviselő. A térségben minden bizonnyal Pakisztán van a legnehezebb helyzetben, hiszen korábban támogatta a tálibokat, most mégis politikai, katonai és lassan humanitárius válsághelyzetel kell megküzdenie. A két ország határán több ezren várnak arra, hogy amint megkezdődik egy esetleges amerikai akció, elmeneküljenek Afganisztánból. Az ENSZ már több tízezer tonna élelmiszersegélyt juttatott a térségbe, de a szakértők szerint ha megindul a menekülthullám, ez semmire sem lesz elég. A pkaisztáni emberek nagy része támogatja a tálibokat és tüntetéseket tartanak saját kormányuk Amerika-barát politikája ellen. Csütörtökön - a kormány szervezésében - már a tálibok ellen is voltak megmozdulások.
Az észak-afganisztáni ellenzéki csapatok közben egyre hevesebben támadják a tálib hadsereget és a hadműveletek kiterjesztésére készülnek. Az USA pedig azt tervezi, hogy segítséget nyújt a tálibok elleni küzdelemhez.Már készülnek a tervek Afganisztán politikai reformjára. A volt uralkodó, illetve korábbi kormányok miniszterei, katonai vezető és egyetemi professzorok a tálib rezsim bukása utáni időkre készülnek.
[origo]