Valerij Asba abház alelnök bejelentette: a kaukázusi köztársaság katonai segítséget kér Oroszországtól, amennyiben ezt a helyzet szükségessé teszi. A hivatalosan Grúziához tartozó, de gyakorlatilag önálló Abháziából a múlt hét óta érkeznek nyugtalanító hírek. Először grúz partizánok és velük szövetséges csecsen fegyveresek hatoltak be a köztársaságba, kedden pedig már nyílt harcokról szóltak a beszámolók.
Egyelőre nincs általános mozgósítás Abháziában, a beszámolók szerint azonban több ezer tartalékost hívtak be, akik között fegyvereket osztanak szét a hatóságok.
Abháziában jelenleg is túlnyomórészt orosz katonákból áll az a békefenntartó-kötelék, amely az 1990-es évek elején kitört abház-grúz konfliktus - mint kiderült ideiglenes - lezárása óta elválasztják Grúziától a muzulmán többségű szakadár köztársaságot.
Az abház kormány azzal vádolta Grúziát, hogy Tbiliszi légiereje kedden csapásokat mért abház területekre. Az abház vezetők szerint Grúzia a köztársaság területére behatolt grúz partizánoknak és a csecsen szakadár fegyvereseknek nyújt légitámogatást. A hivatalos közlemények szerint az akciónak polgári áldozatai is vannak.
Tbiliszi visszautasította a vádakat. Sőt, a grúz védelmi minisztérium szerint "két azonosítatlan repülőgép" grúz területeket támadott kedden.
A csecsenek már Abháziában vannak
Aszlan Maszhadov csecsen szakadár vezető munkatársa, Majarbek Bacsagájev az Eho Moszkvi orosz rádiónak nyilatkozva elismerte, hogy Ruszlan Gelajev csecsen szakadár hadúr Abháziában tartózkodik embereivel.
Szergej Jasztrzsembszkij orosz elnöki tanácsadó szerint Moszkva - beleértve a fegyveres erőket is - "növekvő aggodalommal" figyeli az abháziai fejleményeket. Az orosz külügyminisztérium már az ENSZ Biztonsági Tanácsát is felhívta, hogy kövesse nyomon az abház-grúz konfliktus eseményeit. Erre azután került sor, hogy Szuhumi, a köztársaság fővárosa közelében hétfőn lelőttek egy ENSZ-megfigyelőket szállító helikoptert.
A merényletnek magyar katonatiszt áldozata is volt.
Korábban:
Magyar áldozata is van az abháziai merényletnek
Grúziát hibáztatják a magyar áldozattal is járó abháziai merényletért