A lerombolt szudáni üzem. |
A szeptember 11-i támadások után összehívott brit parlament felsőházában merültek fel először azok a kérdések, melyek a terrorista kapcsolatokkal gyanúsított gyáros angliai beszállításait firtatták. Idrisz ugyanis biztonsági rendszereket szállít több kiemelkedően fontos brit állami szerv számára. A felsőházban vizsgálat megindítását szorgalmazták - jelentette a brit Guardian című lap.
Idrisznek 75 százalékos részesedése van a IES Digital Systemsben, amely megfigyelő berendezéseket állít elő és szerel fel. A cég marketing menedzsere, David Hitchins elmondta a Guardiannak: "Anglia legfontosabb épületei számára szállítunk biztonsági berendezéseket, egészen a miniszterek, vagy a hadsereg irodáiig. Alkalmazottaink többsége a fegyveres erők egykori tagjaiból kerül ki, és mindegyikük alapos vizsgálaton esik át, mielőtt az ilyen szigorúan bizalmas területekre beléphetnének".
Idrisz korábban erőteljesen tagadta az őt, vagy üzemeit terrorista kapcsolatokkal gyanúsító állításokat, azonban az amerikai hírszerzés szerint üzleti kapcsolatban állt - az egykor Anvar Szadat egyiptomi elnököt meggyilkoló, most bin Laden mellé állt - Iszlám Dzsiháddal is. A múlt héten egy amerikai kormányzati tisztviselő közölte: "Információink aggodalomra adnak okot Idrisszel kapcsolatban".
Az Egyesült Államok eddig még nem támasztotta alá az üzletemberrel kapcsolatos állításait, noha még Tony Blair is elismerte korábban, hogy Washingtonnak egyértelmű bizonyítékai vannak arra, hogy Idrisz gyára bin Laden kémiai fegyverek előállítását célzó programjának része volt.
A gyár tulajdonosa Szalah Idrisz erőteljesen tagadta, hogy ő vagy gyára kapcsolatban állna bármilyen terrorszervezettel, vagy hogy kémiai fegyverekhez állítottak volna elő alapanyagokat. A tulajdonos jelenleg 35 millió dollárra perli az Egyesült Államokat, miután bérelt szakértőkkel bebizonyította: a gyár csak gyógyszereket állított elő. Az Idrisz melletti növekvő amerikai és brit támogatás ellenére Washington elzárkózik attól, hogy visszavonja állításait, és vitatja az üzletember kártérítési igényét. Az üzletember ügyvédjei visszautasítják azokat az állításokat is, melyek szerint Idrisz és az Iszlám Dzsihád üzleti kapcsolatban állt egymással.
Sem az amerikai, sem a brit kormányzat nem kommentálta az ügyet a Guardiannak.