"Újabb terroristatámadásokra kell számítanunk" - mondta Dick Cheney alelnök az amerikai néphez fordulva. "Ha a katonai ellencsapások során le is romboljuk a terroristák támaszpontjait, ha gazdaságilag el is lehetetlenítjük a tálib vezetést, továbbra is nagyon óvatosnak és felkészültnek kell lennünk. Különösen a lépfene-fertőzések után". A nyomozók minden eszközt felhasználva kutatják a bioterroristák nyomait. Az FBI egymillió dolláros nyomravezetői díjat tűzött ki, amit az kap, aki hasznos információkkal szolgál a levelek küldőiről.
Az amerikai elnök sanghaji látogatása során azt mondta, egyelőre nincs minden kétséget kizáró bizonyíték a nyomozók kezében a lépfene spórákkal visszaélő terroristák és az al-Kaida terrorszervezet kapcsolatáról. Nyilatkozatában az elnök azt sem zárta ki, hogy a levelek küldői amerikai terroristák.
Elképzelhető, hogy a lépfene-pánik után hamarosan újabb betegségek réme tarthatja rettegésben az amerikai lakosságot. Az atlantai székhelyű egészségügyi ellenőrzési központ csütörtökön közleményt adott ki, melyben arra szólítja fel az amerikai orvosokat, hogy különös figyelemmel járjanak el, és végezzenek alapos vizsgálatot minden himlős, ételmérgezéses, vagy ebola vírussal megfertőződött páciensük esetében, mert nem zárható ki annak a lehetősége, hogy a bioterroristák esetleg újabb kórokozókhoz nyúlnak. Az orvosoknak "24 órás éber készültséget" javasló közlemény felsorolja azokat a ritka betegségeket, amelyek kórokozójáról elképzelhető, hogy egy esetleges biológiai támadás során a merénylők fegyverei lehetnének. A dokumentum elsősorban a himlőt, valamint a pestist, és az egyébként kullancsok által terjesztett tularémia nevű fertőző betegséget említi.
[origo]
Lépfenétől retteg a világ és már Magyarország is - az [origo] dossziéja