Japán pénteken feloldotta az India és Pakisztán ellen - 1998-as nukleáris robbantásaik óta - alkalmazott szankcióit, hogy ezzel támogassa közreműködésüket a terrorizmusellenes nemzetközi koalíció megerősítésében.
A tokiói külügyminisztérium nyilatkozata a lépés kapcsán hangsúlyozza: "Létfontosságú, hogy Pakisztán stabil maradjon és továbbra is együttműködjön a nemzetközi közösséggel a terrorizmus elleni harcban."
A nyilatkozat szerint Tokió döntésben nem csupán az játszott szerepet, hogy a két érintett ország határos Afganisztánnal (az Egyesült Államok jelenlegi terrorizmusellenes hadműveleteinek színhelyével). Az is jó pont lehetett, hogy a két dél-ázsiai ország vállalta nukleáris kísérleti robbantásainak befagyasztását és nukleáris technológiájának szigorú ellenőrzését.
A japán kormány a jövőben "a megfelelő időben" megvizsgál majd minden új támogatási programot, és nem vétózza meg a nemzetközi pénzügyi szervezetek Indiának és Pakisztánnak szánt segélyeit - hangoztatja a külügyminisztérium, de hozzáteszi, hogy Tokió kész újra életbe léptetni gazdasági szankcióit, "amennyiben (e két országban) romlana a nukleáris fegyverek továbbadásának helyzete".
A külügyminisztérium egyik vezető tisztségviselője ez utóbbi feltételt magyarázva emlékeztetett arra, hogy Japán - a világ eddig egyetlen, atombombázást elszenvedett országa - különösen fontosnak tartja a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozását.
Korábban: