David Kyd, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szóvivője a belga Le Soirnak nyilatkozva elmondta, hogy míg a hasadó anyagok nemzetközi mozgását figyelemmel kíséri a bécsi székhelyű ügynökség, a sugárzó anyagokét nem. A kórházi sugárkezeléseknél használatos radioaktív izotópokat, például a cézium, kobalt, stroncium izotópjait, nem ellenőrzi a nemzetközi forgalomban a NAÜ, csak akkor van róla tudomása, ha ezek legális módon kerülnek egyik országból a másikba. Márpedig ilyen anyagokat valamely hagyományos robbanóanyaggal szét lehet szórni a környezetbe.
"Nincs kizárva, hogy bin Laden birtokol ilyen anyagokat, amelyeket fel lehet használni, például úgy, hogy egy kisteherautóba rejtik és felrobbantják. Ennek a fő hatása pánikkeltés lenne. A radioaktív fegyver hatásai természetesen nem mérhetők egy nukleáris fegyver hatásaihoz" - mondta David Kyd.
A szóvivő elmondta, hogy tudomásuk szerint bin Laden régóta igyekszik megszerezni ilyen sugárzó anyagokat: csak 1993 óta 170 ilyen kísérletet észleltek az egykori Szovjetunió utódállamaiban. Nyilvánvalóan előfordulhatott sok olyan eset is, amelyről nincs tudomásuk, a radioaktív bomba létezésének feltevése tehát hihetőnek látszik, és jóval valószínűbb, hogy terroristák ilyen eszközökhöz folyamodhatnak, mint az, hogy nukleáris fegyvert tudnak bevetni.
A sugárzó anyagok forgalmának nemzetközi ellenőrzése persze megoldható, a NAÜ kormányzó tanácsának napirendjén szerepel is a kérdés, de ahhoz újabb anyagi forrásokat kell rendelkezésre bocsátani - tudatta a szóvivő.
"Oszama bin Laden és terrorszervezete birtokában nincsenek és nem is lehetnek sem szovjet, sem külföldi gyártmányú atomfegyverek vagy más tömegpusztító fegyverek" - állította az orosz védelmi minisztérium illetékese.
Igor Valinkin vezérezredes, az orosz nukleáris arzenált felügyelő minisztériumi főosztály vezetője kedden Moszkvában újságíróknak nyilatkozva hazugságnak minősítette bin Laden ilyen értelmű nyilatkozatát, amely egy pakisztáni lapban jelent meg.
Az orosz tábornok nem zárta ki azonban, hogy a világ első számú terroristája szert tehet tömegpusztító fegyverekre, hisz "ilyen fegyverek Pakisztánból kerülhetnek Afganisztánba". Valinkin szerint bin Laden kapcsolatban áll a pakisztáni titkosszolgálattal, és Pakisztán rendelkezik atomfegyverrel. "Éppen ezért nem lehet kizárni az események olyan alakulását, hogy bin Laden atomfegyverhez juthat" - mondta az orosz vezérezredes.
Az orosz vezetés már korábban visszautasította azokat - az ugyancsak a pakisztáni sajtóban megjelent - állításokat, hogy Oroszországból származhatnak a terroristák biológiai fegyverei. Moszkva azt is tagadta, hogy akár Oroszország, akár a korábbi Szovjetunió előállított volna ilyen eszközöket, bár a nyugati titkosszolgálatok gyanúja szerint a szovjet időszakban nagy mennyiségű baktériumfegyvert, köztük lépfene-vírust állítottak elő. Egy ismert orosz környezetvédő nem zárta viszont ki, a biológiai fegyverek valamelyik közép-ázsiai szovjet utódállamból származhatnak.
Valinkin tábornok október végén úgy nyilatkozott, hogy idén két alkalommal is meghiúsították terroristák "felderítő kísérletét" orosz nukleáris bázisok tekintetében. Ezek részleteiről nem számolt be, de célzásai alapján csecsen szakadárokról lehetett szó. Ezen kísérletek, illetve az egyesült államokbeli terrortámadások miatt az orosz biztonsági erők megszigorították a nukleáris objektumok védelmét.