Jasszer Arafat |
A hétvégi, 25 halálos áldozatot követelő merényletekre válaszul izraeli Appache helikopterek levegő-föld rakétákkal lőtték a Gáza városában található Palesztin Hatóság főhadiszállását. Jasszer Arafat nem tartózkodott az épületben, éppen a ciszjordániai Ramallahban tárgyalt.
Gáza mellett a ciszjordániai Dzsenin városát is támadták izraeli repülőgépek. A CNN szerint a város közepén lévő rendőrőrsöt teljesen megsemmisítették a támadás során. Sebesültekről és áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés.
A Jerusalem Post szerint Betlehemben is kisebb csetepaté volt délután. Palesztinok tüzet nyitottak izraeli katonákra, kisebb lövöldözés tört ki, áldozatokról nem számoltak be. Az MTI szerint viszont izraeli helikopterek rakétákat is kilőttek a városra.
Ariel Saron a hétvégi, izraeliek elleni merényletek és az izraeli hadsereg hétfői akciói után közölte: Izrael ugyanúgy fog eljárni, mint azt Amerika tette az őt ért támadások után. Az ártatlan izraeli állampolgárok elleni merényletekben részt vevő, szerepet vállaló terroristákat továbbra is üldözni fogják. Saron hétfő esti beszédében már háborúról beszélt. Elmondta, hogy az Izrael által indított terrorizmus elleni háború hosszú lesz és nehéz.
Saron egyértelműen Arafatot tette felelőssé a merényletekért. Közölte, hogy a továbbiakban nem hagyják, hogy ártatlanokat gyilkolhasson.. Hozzátette: Arafat a felelős a történtekért, mert a terrorizmust mint stratégiát választotta céljai eléréséhez. A terroristák célja, hogy lerombolják mindazt, amit Izrael létrehozott, és hogy kiűzzék a zsidókat saját államukból. Ez azonban nem fog sikerülni. Arafat többé nem vezetheti félre az izraelieket, nem tud legyőzni minket - mondta Saron
Szaeb Erekat palesztin miniszter Saron beszéde után közölte: hadüzenetnek tekintik Saron hétfői bejelentését. Szerinte az izraeli akció jogosságát az is megkérdőjelezi, hogy Arafat utasítására a merényletek után több mint száz embert letartóztattak azok közül, akik összefüggésbe hozhatók a terrorista akciókkal. Ráadásul házi őrizetbe helyezték a Hamász több vezetőjét.
Erakat arra kérte Bush elnököt, hogy szólítsa fel az izraeli miniszterelnököt, tegyen le háborús terveiről, mielőtt túl késő lesz. A kölcsönös palesztin és izraeli fenyegetőzések ellenére az amerikai kormány közölte: csak figyelmeztetésnek tekintik a hétfői izraeli akciókat, nem egy háború kezdetének - közölte a Haaretzdaily izraeli internetes újság. Az amerikai kormány az izraeli válaszcsapás előtt még azt közölte: Izraelnek joga van megvédenie magát. George Bush ugyanakkor elmondta azt is, Arafatot nem tekintik a terrorizmust támogató politikusnak.
Moussza Abu Marzuk, a Hamász egyik Szíriában tartózkodó vezetője újabb öngyilkos merényletekkel fenyegetőzött. Közölte, hogy folytatódni fognak az akciók, Saron ugyanis végleg elvetete a békés megoldás lehetőségét. Jogunk van megvédeni az izraeli agressziótól gyerekeinket és tulajdonunkat- mondta. Ha Izrael beszünteti a palesztin polgári lakosság elleni akcióit, a Hamász sem fogja az izraeli civileket támadni, csak a a hadsereg támaszpontjait és a katonákat - közölte damszkuszi irodájában az AP hírügynökség tudósítójával a Hamász egyik vezetője. Az izraeli helikopteres támadást követően már más Hamász aktivisták is újabb akciókkal fenyegetőztek.
A palesztin fenyegetőzés előzménye Saron nyilatkozata mellett, hogy az izraeli hadsereg rakétái megsemmisítették Arafat két helikopterét és egy helikopter-felszállópályát is Gáza városában. A CNN által idézett szemtanúk szerint a főhadiszállás közvetlen közelében csapódtak be a rakéták, de a Palesztin Hatóság épületét nem találták el. A Reuters információi szerint forgalmas helyen, emberekkel teli utcán robbantak a lövedékek. Több tucat ember megsebesült, halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés. A CNN szerint tíz ember sérült meg. A Haaretzdaily izraeli internetes újság palesztin forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a 30 perces támadás során 19 rakétát lőttek ki.
A CNN szerint azért éppen a helikopter-felszállópályát támadták, mert így akarják megnehezíteni Arafat és a többi palesztin vezető számára a Gázai övezet és Ciszjordánia közötti mozgást.
Raannan Gisszin, Ariel Saron izraeli miniszterelnök főtanácsadója a CNN-nek elmondta, hogy az akcióval a Palesztin Hatóságot és Jasszer Arafatot akarták figyelmeztetni arra, Izrael nem nézi tétlenül az állampolgárai ellen irányuló merényleteket. A mostani helikopteres akció nem a palesztinok ellen irányult. Polgári létesítményeket nem, csak Arafat helikopter-felszállópályáját támadták - közölte Gisszin.