Az illető John Walkerként "mutatkozott be", amikor a vele együtt elfogott, sebesült tálibokkal kórházba vitték, és ott ellátták gránátrepesztől, illetve lövedéktől származó, nem életveszélyes sebeit. Walker - bár csontsoványra fogyott, és állapota egyébként is meglehetősen siralmas - nagyon szerencsésnek mondhatja magát: fogolytársai százával, ha nem ezrével vesztették életüket a november 25-én kezdődött és napokig eltartott lázadás véres leverése során.
Walker azon nyolcvan tálib között volt, akik a végsőkig rejtőztek az eredetileg a fogva tartásuk helyszínéül szolgáló erőd pincerendszerében, és ott barikádozták el magukat, mígnem a lázadás leverői megelégelték a dolgot, és vízzel árasztották el a pincerendszert.
Szombat reggel, mikor a bunkerek kezdtek megtelni, végre előjöttek felemelt karral az utolsó tálibok is - köztük a saját állítása szerint washingtoni születésű fiatalember. John Walker - miként a CNN szerint elmondta - San Franciscóban töltötte gyermekkorát, szülei elváltak, apja most is Kaliforniában él. Ő maga 18 évesen távozott otthonról, és Jemenbe költözött, hogy ott arabul tanuljon.
A Newsweek beszámolója szerint már 16 évesen otthagyta hazáját. Később - ebben már megegyezik a két beszámoló - Pakisztánba utazott, fél évvel ezelőtt pedig csatlakozott a tálibokhoz, mert úgy látta, egyedül az ő rendszerük érvényesíti következetesen az iszlám törvényeit. Mivel azonban nem beszélte az afganisztáni nyelvjárásokat, csak az arabot, a tálibok Kabulban azt tanácsolták neki, álljon be az Oszama bin Laden által finanszírozott erőkhöz. Walker megfogadta a tanácsot. Egy afganisztáni kiképző táborban - ahol állítólag többször látta személyesen megjelenni Oszama bin Ladent - megtanulta, hogyan kell használni a Kalasnyikov géppisztolyt. Ezután Kasmírba küldték, ahol pakisztániakkal együtt harcolt az indiaiak ellen, majd újabb afganisztáni továbbképzés következett, és utána már ott is maradt Afganisztánban.