A Palesztin Hatóság terrorizmus elleni harcba kezdett

Vágólapra másolva!
Izrael tudatta kedden Anthony Zinni amerikai megbízottal, hogy a Palesztin Hatóság komolyan megkezdte a harcot a terrorizmus ellen. A megállapítást a Jeruzsálemben tartott keddi palesztin-izraeli biztonsági találkozón részt vevő izraeli tisztségviselők közölték az amerikai megbízottal.
Vágólapra másolva!

A megbeszélésen Zinni tábornok ismételten kérte Izraelt: tartson 48 órás szünetet a Palesztin Hatóság elleni átfogó támadásában, hogy lehetőséget biztosítson a palesztin vezetésnek a szélsőséges iszlám csoportokkal szembeni megtorló intézkedésekre, a keresett fundamentalisták letartóztatására. Az izraeli illetékesek közölték, hogy a kérést tolmácsolják Ariel Saron miniszterelnöknek.

A találkozón Dzsibril Radzsub ezredes, a ciszjordániai elhárítás főnöke megvádolta Izraelt, hogy az amerikai küldött felhívása ellenére - amelyet Zinni már vasárnap előterjesztett - folytatja a válság fokozatos kiterjesztését, mivel hétfőn Hebronban merényletet kísérelt meg az Iszlám Dzsihád egyik aktivistája ellen és a rajtaütésben két palesztin gyerek életét vesztette.

Az izraeli-palesztin biztonsági találkozó megtartása bizonytalan volt, mert a palesztinok előzőleg bojkottal fenyegetőztek - állították az izraeli biztonsági illetékesek. A megbeszélés után amerikai és izraeli források egyaránt arról számoltak be a Reuters hírügynökségnek, hogy Zinni küldetése folytatása mellett döntött.

Ariel Saron izraeli kormányfő kedden üdvözölte az Európai Unió (EU) felhívását, amelyben a "terrorista hálózatok" felszámolására szólította fel Jasszer Arafat palesztin elnököt.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint, amelyet Saron és Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének találkozója után adtak ki, Izrael szeretne könnyíteni a terrorcselekményekben részt nem vevő palesztin lakosságot sújtó korlátozásokon, a terrorista akciók azonban bonyolítják egy ilyen intézkedés bevezetését.

Izrael az intifáda kezdetén, 2000 szeptemberében zárlatot vezetett be a palesztin területekre, amit a legutóbbi merényleteket követően tovább szigorított. Az izraeli miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után Solana kijelentette, hogy Arafatnak kötelessége harcolni a szélsőséges iszlám aktivistákkal szemben. A palesztin elnökkel tartott rámalláhi találkozója előtt megismételte véleményét, és hozzáfűzte: Arafat minden szükséges támogatásra számíthat a terrorizmus elleni küzdelemben.

Néhány órával azelőtt, hogy Solana külön-külön találkozott az izraeli kormányfővel és Zinni tábornokkal, az amerikai küldöttel izraeli katonák egy közúti ellenőrzőpontnál lelőttek két palesztint a ciszjordániai Túl-Karmban, napfelkelte előtt pedig izraeli helikopterek legkevesebb öt rakétát lőttek ki Arafat elitalakulatának, a 17-es Erőnek egyik gázai főhadiszállására. Az épület, amely a támadás pillanatában üres volt, romba dőlt. (Izrael terrorcsoportnak bélyegezte a 17-es Erőt.)

Palesztin források szerint kedd délután izraeli harckocsik kíséretében egy földgyalu hatolt be egy palesztin településre a Gázai övezet déli részén, mintegy 300 méterre Gus Katif zsidó telepesfalutól. Az incidens alatt két Apache helikopter körözött az övezet felett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!