A brit hetilap több titkosszolgálati forrás alapján is arra következtetett, hogy a videoszalag, bár tökéletesen eredeti, egy bonyolult provokációs művelet eredményeként született, amit a CIA, egy másik - talán a szaúdi, a pakisztáni vagy az egyiptomi - titkosszolgálaton keresztül működtetett. A CIA-nek szüksége volt valakire, akit rábeszélhettek vagy kényszeríthettek arra, hogy férkőzzön bin Laden közelébe, és akiről bin Laden úgy érezte: biztonságban beszélhet előtte. Az egyik, a lapnak nyilatkozó biztonsági forrás szerint ezzel sikerült megszerezniük a tökéletes bizonyítékot a tökéletes pillanatban.
A gyanú középpontjában egy ellenzéki szaúdi hitszónok áll. Vélhetően ez a prédikátor rögzítette az interjút a videofelvételen feltüntetett időpont szerint november 9-én, valószínűleg egy kandahári vendégházban. Az egyórás felvétel alatt a férfi ugyan azonosítatlan maradt, de a The Observernek nyilatkozó biztonsági források tudni vélik, hogy a kérdező Ali Szaíd al-Hamdi, aki korábban Mekkában teológiát oktatott professzorhelyettesként. A szaúdiak szerint kiejtése délnyugati gyökereiről árulkodik, ahonnan a 15 szaúdi géprabló zöme származott. Bin Laden üdvözlésképpen meghajolt, a hitszónok azonban nem állt fel köszöntésére. Csak az nem áll talpra egy ilyen híres és nagyra becsült személy jelenlétében, aki képtelen erre, vagyis feltehetően mozgáskorlátozott - állították iszlám szakértők.
A szakértők arra hívták fel a brit hetilap figyelmét, hogy a videoszalag erős hasonlóságot mutat azon titokban filmre vett bizonyítékokkal, amelyeket az utóbbi években a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) alkalmazott amerikai maffiavezérekkel szemben.