Kandahárban óriási a kereslet a zene, a rúzs és a körömlakk iránt

Vágólapra másolva!
A táliboktól megszabadult Kandahár lakói sorban állnak a zenei boltnál, rúzst és körömlakkot vesznek, és ámulva nézik a Titanic poszterét. Sok árus üzlete fellendült, csak az jár rosszul, aki burgát árult korábban. A mozi, a tévé és a rádióadó még nem üzemel, de az utcán szól a zene. Van, akinek a legnagyobb öröm megnézni a régen vágyott Terminátor című filmet.
Vágólapra másolva!

Szépségszalon Kandahárban

A tálibok megérkezése előtt 300 000 lakója volt a városnak, de miután ők átvették a hatalmat, Kandahár nem volt többé ugyanaz a nyüzsgő város. Amióta elűzték a várost uraló vallási szélsőségeseket, kezd visszatérni az élet a tálibok egykori főhadiszállásának számító nagyvárosba. Bár a város középső részén komoly nyomot hagyott a bombázás, és tombol a szél a szabad területeken.

A nők egyik kedvenc időtöltése a bazárok árusainál nézelődni, mióta férfi rokon kísérete nélkül is kimehetnek az utcára. A város kozmetikai boltja fellendült a lelkes női vásárlók miatt. A 21 éves árus a USA Today riporterének elmondta, hogy 10 nap alatt annyi rúzst adott el, mint tavaly egész évben. Emellett rengeteg megrendelést kapott körömlakkra, és nagyon reméli, hogy az év végére megérkeznek a várva várt szépségápolók. "Barnát, pirosat és aranyszínűt akarnak" - magyarázta Kakbár, az árus. "Természetesen nem tudják, mi divatos, hiszen nem látnak magazinokat."

Nem mindenkinek virágzik így az üzlete. Jan Aga burgát árul (az a viselet, amit a nők a tálibok idején hordtak, és teljesen elfedte a testüket). Eddig havonta legalább 20 darabot eladott, de az elmúlt héten egyet sem. Miután felesége és gyereke is van Agának, most azt tervezi, hogy új üzletbe kezd, hogy őket el tudja tartani. Videókat és kazettákat akar árulni.

Poszter és tükör a cipőtisztítónál

Gul Ali zeneboltjában a város fő utcáján mindig nagy a tömeg. Sokan órákig állnak a környéken, hogy hallgassák az évekig tiltott dalokat, a popzenét. Ali arról számolt be, hogy körülbelül 1000 kazettát adott el naponta az elmúlt héten. A 25 éves árus arra a kérdésre, hallotta-e valaha Madonnát vagy Michael Jacksont, csak annyit mondott: "Nem ismerjük a nyugati zenét."

Csütörtök óta nagy zavart okoz a járókelők között az a Titanic poszter, amit egy helyi fotóüzlet ablakába ragasztottak ki. A plakáton Leonardo DiCaprio és Kate Winslet színészek láthatók egymás karjaiban. Csodálkozó férfiak sorait vonzza a plakát, akik ámulva nézik a fejfedő nélküli nőt egy vele nem rokon férfi karjaiban. Azt nem is tudják, hogy ezek az emberek színészek. A 24 éves Baqi (akinek a legtöbb afgánhoz hasonlóan csak egy neve van) elmondta, hogy még sosem látott hasonló képet, de nagyon tetszik neki. Talán ezért áll mindig perceket a poszter előtt.

A város folyamatosan fedezi fel az elfelejtett értékeket. Egy fémszekrény a kandahári tévé és rádió épületében több régi indiai film szalagjait őrzi. Ezek még azelőtt kerülhettek ide, hogy Mohamed Omár molla betiltotta a filmeket.

Afgán fiatalok az ünnepen

Kandahár négy mozijából kettőt leromboltak. A harmadikat mecsetté alakították, a negyedik hotelként működött. Két testvér, a 26 éves Gul és a 22 éves Atta nem bírta kivárni, amíg újraindulnak a mozik és a tévécsatornák. Vettek egy új nagyképernyős tévét több mint 2000 dollárért, és egy videolejátszót 500 dollárét. Azt nem tudni, hogy honnan volt ezekre pénzük. Sokan élnek az ópiumból, kihasználva a város kedvező fekvését, azt, hogy a Pakisztánba vezető főút mentén található Kandahár. A készülékekhez filmeket is vettek, amiket - elmondásuk szerint - már évek óta szerettek volna látni. Ezek között van Arnold Schwarzeneggerrel a Terminator.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!