Elmarad a négyoldalú külügyminiszteri találkozó

Vágólapra másolva!
Párizs visszamondta a hét közepére tervezett brit-francia-német-olasz informális külügyminiszteri eszmecserét. Erről az uniós elkötelezettségéről ismert olasz külügyminiszter hét végi lemondása után döntöttek. Eközben Olaszországban tüntettek a miniszter lemondása miatt.
Vágólapra másolva!

"Időegyeztetési" okokra hivatkozva Párizs visszamondta a hét közepére tervezett brit-francia-német-olasz informális külügyminiszteri eszmecserét, amelynek a francia főváros adott volna otthont.

A párizsi külügyminisztériumból származó információ nem indokolja a korábban csütörtökre kitűzött megbeszélés lemondását, amelyről az uniós elkötelezettségéről ismert Renato Ruggiero olasz külügyminiszter hét végi lemondása után született döntés. A római diplomácia vezetését Silvio Berlusconi kormányfő saját bejelentése szerint maga kívánja ellátni a következő fél évben.

Francia részről Ruggiero távozása kapcsán értésre adták, hogy Párizst nyugtalanítja a római kormányban történt változás, s utaltak arra, hogy francia részről az uniós reformokkal kapcsolatos olasz magatartás módosulásának veszélyétől tartanak. Laurent Fabius gazdasági és pénzügyminiszter hétfői rádiónyilatkozatában magyarázatra szorulónak minősítette a helyzetet, s arra szólította fel Rómát, foglaljon állást az unióhoz való viszonya tekintetében.

Tüntetés Olaszországban

Eközben Olaszországban hétfőn délután az olasz balközép pártjai tüntetést tartottak a fővárosban, a Kapitólium előtt. A megmozdulást arra válaszul szervezték, hogy a hétvégén leköszönt tisztéről az olasz külügyeket irányító, nagy nemzetközi tekintélynek örvendő szakminiszter.

Francesco Rutelli az Olajfa vezetője, a tüntetésen kifejtette: Ruggiero távozásával az Európa-ellenességéről híres Umberto Bossi, az Északi Liga vezére, a kormány reformügyi minisztere aratott diadalt.

A baloldal ezért vár határozott választ Silvio Berlusconi miniszterelnöktől: valóban Európa-párti irányvonalat követ-e majd a jövendő olasz külpolitika? Berlusconi az ellenzék kérésére várhatóan hétfőn számol be erről a képviselőházban.

Rutelli kételkedett abban, hogy a kormányfő valóban hat hónapig saját kezében tartja majd a külügyminisztérium irányítását. Szerinte ugyanis egy elfoglalt miniszterelnök nem képes "részmunkaidőben" ellátni a teljes embert kívánó miniszteri feladatokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!