A jobboldali dán kormány csütörtökön határozott arról, hogy megszigorítja bevándorlási politikáját, korlátozza a menekültek és a betelepülők számát az országban. Az intézkedések szerint megszüntetik a menekültstátust és visszatoloncolják azokat, akik nem felelnek meg a menekültekre vonatkozó nemzetközi egyezményekben meghatározott követelményeknek.
A novemberben hatalomra került kormány a választási kampányát is a bevándorlási politikára hegyezte ki, megígérve, hogy véget vet a szociáldemokraták engedékenységének, megfékezi a menekültek áradatát, és igyekszik integrálni a társadalomba már bevándoroltakat.
A menekült státus eltörlése a menedékjog megadásának alapvető és elvi szigorítását jelenti - hangoztatta Bertel Haarder menekültügyi miniszter, hozzátéve, hogy Dánia tiszteletben tartja a vonatkozó nemzetközi egyezményeket.
Koppenhágában azt szeretnék, ha több olyan országgal lenne megállapodásuk, ahová a menedéket kérőket szabadságuk és biztonságuk veszélyeztetése nélkül toloncolhatnák vissza. A mostani jogszabály-szigorítás szerint a menekült státusért folyamodók kérelmüket nem nyújthatják be Dánia külföldi képviseletein, és nem házasodhatnak meg Dániában mindaddig, amíg tart menekült státusuk elbírálása.
Akik sikeresen túljutnak az elbíráláson, azok hét év után lakhatási engedélyt kapnak, amit korábban már három év után is megadtak. A menekültet visszaküldhetik hazájába, ha a Dániába érkezését követő hét évben a helyzet normalizálódik, és nem fenyegeti az üldöztetés veszélye.
A törvénytervezet szerint azoknak a menedékkérőknek, akik szabadságra visszautaznak abba az országba, ahonnan elmenekültek, ismét elölről kezdik vizsgálni a beadott kérelmét.
A bevándorlási törvény szigorítása jegyében eltörlik az automatikus családegyesítést is.