A 2000-es népszámlálás fényt derített az illegális bevándorlók riasztó számára. A felmérések szerint az utóbbi tíz évben körülbelül 5 millió illegális bevándorló érkezett az Egyesült Államokba, így lettek 2000-re körülbelül 8,7 millióan. Közülük 3,9 millióan, azaz az illegális bevándorlók 44 százaléka, Mexikóból érkezett.
Az illegális bevándorlók módosítják az Egyesült Államok nemzetiségi összetételét is. Az USA lakosságából 35,3 millió a latin-amerikai származású, ezzel erősen rivalizálnak a feketékkel, az USA legnagyobb kisebbségével.
A Mexikóból érkezők 396 ezren voltak 1990-ben, míg 2000-ben már 2,1 millióan. Többségük északkeleten vagy középnyugaton telepedett le.
A népszámlálás után azonban a 8,7 millió illegális bevándorló közül sokan elveszítették munkahelyüket, és visszatértek szülőhazájukba. A tavalyi, szeptember 11-i terrortámadás ismét változást hozott, mivel az események óta fokozottabban ellenőrzik a gyanús külföldieket, illetve megerősítették a határvédelmet. Az igazságügyi minisztérium utasítására több ezer közel-keleti férfit toloncoltak vissza a térségbe.
A 2000-es adatok szerint körülbelül 115 ezer illegális bevándorló érkezett közel-keleti országból - írta az AP. Egy részük menedékjogot kért. Bár az illegális bevándorlók többsége semmiképp sem terrorista, a hatóságok nagyobb gondot fordítanak megfigyelésükre, hogy a terroristák ne érezzék azt, könnyű az Egyesült Államokba észrevétlenül bejutni.
Korábban: