Zoran Djindjic, Szerbia miniszterelnöke szerint kormánya kiadja a hágai Nemzetközi Törvényszéknek a háborús bűncselekmények elkövetésével vádolt személyeket, ha államérdekek kerülnek miattuk veszélybe.
Djindjic szerint a kormány ezentúl is úgy fog cselekedni, mint Slobodan Milosevic kiadásakor. "Kell-e védelmeznünk olyan személyeket, akik elvárják, hogy az egész nép szenvedjen miattuk?" - tette fel a kérdést a kormányfő az állami televízió vendégeként.
Álláspontja indoklásaként az Európa Tanács (ET) közgyűlésének elnökére is hivatkozott, aki nemrég kijelentette: Jugoszlávia ET-felvételének egyik feltétele az együttműködés a hágai törvényszékkel.
"Nincsenek dilemmák, amikor a demokratikus Európába való bejutásról van szó" - mondta Djindjic, és megismételte: a Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés a szövetségi állam dolga lenne, de a szerb kormány kész megoldani a problémát, ha választania kell az együttműködés és az elszigeteltség között.
Djindjic emlékeztetett, hogy Jugoszlávia sohasem tudta volna rendezni a Párizsi Klubbal szemben fennálló adósságát, ha nincs politikai hitele, amely egyebek mellett a hágai törvényszékkel fenntartott viszonyból, illetve Milosevic kiadásából ered.
Milan Milutinovicról, a Hága által vád alá helyezett szerb elnökről szólva Djindjic azt mondta: helyzete különleges, mert amíg ő Szerbia elnöke, nem lehet úgy kezelni, mint más polgárokat.
Djindjic azt üzente a hágai törvényszék által vád alá helyezett személyeknek: adják fel magukat önként Hágának, "szabadítsák meg az országot és a népet attól a tehertől, amelyet rendezetlen helyzetük ró Szerbiára".
Korábban:
A hágai törvényszék előtt két volt boszniai szerb vezető