Belgrádi és pristinai vélemények szerint a hágai Milosevic-per első tanúja az albán Mahmut Bakali lesz, a Jugoszláv Kommunista Szövetség egykoron magas beosztású tisztségviselője, jelenleg a koszovói parlament képviselője.
Bakali állítólag már néhány nappal ezelőtt Hágába utazott. A Koha Ditore című pristinai lap szerint a volt kommunista vezető egy Hága melletti szállodában van, s a törvényszék előírásainak megfelelően elzárkózik attól, hogy a sajtónak nyilatkozzon.
Belgrádban Zoran Lilic, aki 1993-97 között volt jugoszláv államfő, közölte: elutasította a hágai ügyészség kérését, hogy tanúskodjék Slobodan Milosevic ellen. A volt elnök állítja, azért mondott nemet, mert a jugoszláv parlament még nem szabályozta törvényben az együttműködést a nemzetközi büntető-törvényszékkel.
Lilic szerint az ügyészség azt kérte tőle, hogy írásban tegyen vallomást, de ő erre sem volt hajlandó.
Lilic erről kikérte Vojislav Kostunica jelenlegi jugoszláv államfő véleményét, aki azt válaszolta, hogy neki magának kell döntenie erről. Lilic Zoran Djindjic szerb kormányfőt is felkereste, és ezután döntött úgy, hogy amíg nincs törvény a Hágával való együttműködésről, addig nem áll kötélnek.
Canak tanúskodna
A vajdasági parlament elnöke is kész tanúskodni a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt Milosevic ellen, amennyiben a vád képviselői erre kérik. Nenad Canak beismerte, hogy a törvényszék hágai irodája felvette vele a kapcsolatot, és szó volt esetleges tanúskodásáról, de semmi konkrétumról nem egyeztek meg.
Canak elmondta, hogy 1996-ban Zágrábban találkozott Stipe Mesic jelenlegi horvát elnökkel, aki megerősítette: 1991 őszén, a vukovári események idején egy szerb küldöttség háromszor járt Zágrábban és tárgyalt Bosznia felosztásáról.
Canak emlékeztetett: Milosevic védőbeszédében azt állította, hogy nem terveztek semmilyen akciót sem Horvátországban, sem Boszniában. Canak szerint Mesic kijelentéseivel ezt könnyen lehetne cáfolni, s a hágai ügyészség ezzel kapcsolatosan kereste fel őt.
A vajdasági parlamenti elnök - az elmúlt évtizedben a milosevici rendszer legkeményebb bírálója volt - az első szerbiai politikus, aki hajlandó tanúskodni a vádlott ellen.