Mikulás Dzurinda szlovák, Milos Zeman cseh és Leszek Miller lengyel miniszterelnökök lemondták részvételüket a visegrádi országok kormányfőinek jövő hétre tervezett keszthelyi csúcstalálkozóján. Mindhárman Orbán Viktor kijelentéseire hivatkozva mondták le a találkozót. Orbán a büsszeli Európai Parlament képviselőinek azt mondta, Magyarország elvárja, hogy az EU-csatlakozás miatt Csehországban és Szlovákiában érvénytelenítsék a benesi-dekrétumokat.
Dzurinda szerint a magyar miniszterelnök nyilatkozatai nem teremtik meg az érdemi tárgyalásokhoz szükséges keretet. Pozsonyban azt is nehezményezik, hogy Orbán szokásos rádiós interjújában kijelentette: Szlovákia NATO-tagságáról a magyar parlamentnek is szavaznia kell. Pozsonyban a külügyminisztériumba kérették a magyar nagykövetet.
Prágában Libor Roucek kormányszóvivő kijelentette: Zeman ezzel a döntéssel tiltakozik Orbán a Benes-dekrétumokat illető szerdai brüsszeli kijelentései miatt. A cseh külügyminiszter helyettese találkozott a magyar nagykövetség ügyvivőjével, miután a politikusok és pártok élesen bírálták Orbán kijelentését. Jan Kavan külügyminiszter szerint a cseh kormány a jövő héten tárgyal a Benes-dekrétumokat érintő magyar álláspontról.
A lengyel kormány szóvivője szerint Miller azért nem jön Magyarországra, mert Dzurinda és Zeman visszalépésével a találkozó elmarad - jelentette az MTI. Varsó szerint a feszült magyar-cseh és magyar-szlovák viszonyhoz Lengyelországnak nincs köze.
Martonyi János nyilatkozatában "sajnálatosnak tartja", hogy a "dátumegyeztetési problémák után" Dzurinda és Zeman a kétoldalú kapcsolatokban "fel nem vetett és a visegrádi együttműködést nem érintő történelmi tényre hivatkozva" lemondta jövő heti magyarországi útját.
A brüsszeli nyilatkozat
Szerdán Brüsszelben, az Európai Parlament külügyi, emberi jogi, közös biztonsági és védelmi bizottsága szerdán másfél órás meghallgatást tartott a magyar csatlakozási folyamatról. A bizottság előtt megjelent Orbán Viktor magyar miniszterelnök is.
Az európai képviselők kérdéseket tettek fel a kedvezménytörvényről: Orbán szerint a kedvezménytörvény célja, hogy a szomszédos országokban élő magyarok maradjanak meg a szülőföldjükön. Orbán szerint a végrehajtásról a kormány megállapodott öt szomszéd állam kormányával, és bízik benne, hogy Szlovákiával is meg tud állapodni. Egyébként a magyarországi szlovák kisebbség tagjai már évek óta hordják a maguk hasonló szlovák igazolványát, mondta a magyar miniszterelnök.
Ekkor jelentette ki a magyar miniszterelnök, hogy a második világháború után hozott benesi dekrétumok nincsennek összhangban az EU jogrendjével, így Magyarország azt várja, hogy az EU-csatlakozás után ezeket automatikus törlik Csehország és Szlovákia jogrendjéből.
Martonyi nyilatkozata szerint az európai politikusok - így az Európai Paralement képviselői - többször foglalkoztak is foglalkoztak már a benesi dekrétumokkal.
Soha nem lesz szó a Benes-dekrétumokról az EU és Csehország tárgyalásain - mondta Günter Verheugen, az EU bővítési főbiztosa.Verheugen Brüsszelben fogadta Jan Kavan cseh külügyminisztert, és a tárgyalás után kijelentette: a benesi dekrétumoknak nincs, és - szerinte - nem is lesz közvetlen köze Csehország EU-csatlakozásához. Nem az Európai Parlament irányítja a csatlakozási tárgyalásokat - mondta Verheugen.
Visegrádi négyek: hárman egy ellen
A héten ez már a második eset, hogy nézeteltérések vannak Lengyelország, Csehország és Szlovákia illetve Magyarország között. Miller lengyel kormányfő hétfőn azért bírálta Magyarországot, mert szerinte túl korán hozta nyilvánosságra a visegrádi országok miniszterelnökeinek közös nyilatkozatát az uniós támogatásokra vonatkozó javaslatról.
Szokásos szerdai rádióinterjújában Orbán erre azt mondta: a keddi kormányülésen Martonyi beszámolt a bírálatról, és arról, hogy a Külügyminisztérium már elküldte válaszát. Szerdán a miniszterelnök úgy vélte: félreértés történhetett, hiszen a lengyel és a cseh kormány honlapján ez a szöveg nagyjából akkor jelent meg, amikor azt a magyar kormány nyilvánosságra hozta.
Orbán szerint a magyar kormány az ügyet "nem egy diplomáciai ellentétnek, hanem sokkal inkább valamilyen szervezési félreértésnek, rossz információnak" tulajdonítja.
Orbán szerint a visegrádi együttműködésnek egy minden korábbinál erősebb közös fellépése van készülődőben az unióval folytatott tárgyalásokon. A miniszterelnök szerdán úgy látta, hogy Magyarország és Lengyelország viszonya jó, kiegyensúlyozott, nincs jelentősége annak, hogy Lengyelországnak most baloldali kormánya van.
Bekérették a pozsonyi magyar nagykövetet
Orbán kijelentését a cseh kormány is megtárgyalja
Lemondta az utat a lengyel kormányfő is
Nem veti fel a benesi dekrétumok ügyét a magyar kormány