Jindrák a találkozó után elmondta: tájékoztatta a magyar diplomatát Csehország Orbán nyilatkozatával kapcsolatos kifogásairól, és kikérte a magyar fél álláspontját. A külügyminiszter-helyettes úgy fogalmazott, hogy a találkozón "meglepetésének adott hangot" amiatt, hogy Budapest a dekrétumokból "kétoldalú témát" igyekszik teremteni.
Magyarország prágai nagykövetsége a CTK hírügynökség érdeklődésére közölte: magyar vélemény szerint a Benes-dekrétumok nem egyeztethetők össze az Európai Unió jogrendjével és elveivel. Budapest azonban a dekrétumok kérdésével nem kívánja terhelni a kétoldalú magyar-cseh viszonyt. "Orbán Viktor úr megerősítette: ahogy eddig, úgy a jövőben sem kívánjuk ezt a kérdést a bilaterális kapcsolatokban felvetni" - idézi a hírügynökség Horváth Zoltán magyar diplomata szavait.
A cseh politikusok és pártok Orbán brüsszeli nyilatkozatát egybehangzóan élesen bírálták, a dekrétumok érvénytelenítését pedig elutasítják. "A cseh kormány véleménye, függetlenül Orbán Viktor véleményétől, nem változik" - mondta Vladimír Spidla miniszterelnök-helyettes.
Jan Kavan cseh külügyminiszter szerint a Benes-dekrétumokat érintő magyar álláspontot a jövő héten a cseh kormány is megtárgyalja.
Kavan nem zárta ki, hogy esetleg hivatalos cseh állásfoglalás is születik: "formálisan már felhívtuk magyar kollégáink figyelmét az ilyen követelések alkalmatlanságára". Kavan szerint Prága ezt a figyelmeztetést egyelőre elegendőnek tartja, s tiltakozó diplomácia jegyzék küldését nem tervezi.
A cseh diplomácia vezetője úgy vélte, hogy Orbán Viktor nyilatkozatai bizonyos mértékben zavarják a visegrádi négyek közt kialakult jó kapcsolatokat. "Éppen ezért is komolyan kell velük foglalkoznunk" - szögezte le.
A magyar kormányfő Brüsszelben azt mondta, hogy Csehországnak és Szlovákiának az uniós csatlakozás előtt érvénytelenítenie kellene a Benes-dekrétumokat, mert azok nincsenek összhangban az uniós jogrenddel.