Felzúdulás a francia ámokfutó öngyilkossága után

Vágólapra másolva!
A nanterre-i polgármesternő szerint nincs mentség arra, hogy a városi tanács tisztségviselői között vérfürdőt rendező Richard Durnnek a bűnügyi rendőrség foglyaként sikerült öngyilkosságot elkövetnie a példátlan ámokfutás másnapján. A francia belügyminiszter vizsgálatot indított, hogy kiderüljön: mulasztottak-e a rendőrök.
Vágólapra másolva!

Jacqueline Fraysse, Nanterre kommunista polgármesternője csütörtök délután az LCI hírtelevízió képernyőjéről követelt magyarázatot a rendőrségtől. Indulatos nyilatkozatában arról szólt, hogy a város lakossága még fel sem ocsúdott a szerda hajnali szörnyűségek traumájából, amikor újabb sokk érte azzal, hogy a tettes a halálba menekült, s ezzel az áldozatok rokonai megfosztattak a gyász feldolgozásához, a történtek megértéséhez szükséges bírósági tárgyalás lehetőségétől is.

Daniel Vaillant belügyminiszter a rendőrség súlyos működési zavaráról beszélt pár órával azután, hogy a nyolc városi tanácsos életét kioltó, 19 embert megsebesítő esztelen lövöldöző kivetette magát a párizsi bűnügyi rendőrség épületéből. A miniszter bejelentette, hogy Marylise Lebranchu igazságügy-miniszterrel együtt úgy döntöttek, közös belügyi és igazságügyi vizsgálatot kezdenek az ügyészségi utasításra elrendelt őrizet körülményeinek feltárására. Egyúttal szankciókat helyezett kilátásba, ha bebizonyosodik, hogy hiányosságok voltak.

Mint időközben ismertté vált, Richard Durnt délelőtt 10 órakor kísérték fel a bűnügyi rendőrség párizsi központjának egyik negyedik emeleti irodájába. Két rendőr volt jelen a kihallgatáson, amely mint hangsúlyozták, higgadt légkörben folyt, a gyilkos már előző nap beismerő vallomást tett. Ezt akarták vele aláíratni, amikor hirtelen felugrott, az ablakhoz rohant, s rendőrök már nem tudták megakadályozni, hogy kivesse magát a prefektúra belső udvarának kövezetére.

A rendőrszakszervezet közleményben szögezte le, hogy a súlyosan depressziós, korábban többször is öngyilkossággal kísérletező, sőt évek óta orvosi kezelés alatt álló férfit nem lett volna szabad a rendőrség körletében kihallgatni, erre egy pszichiátriai intézet biztosíthatott volna megfelelő helyszínt.

A nanterre-i városházán szerda hajnalban történt tragikus események miatt több városi tanács úgy döntött, hogy megszigorítja az elővigyázatossági intézkedéseket, s a jövőben csak személyi motozás után enged be közönséget a tanácsosok üléseire.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!