A kormányhoz tartozó KDH szerint a törvény Szlovákia függetlenségét lett volna hivatott szavatolni. A KDH javaslatával mintegy túllicitálta a magyarellenes kirohanásairól elhíresült Szlovák Nemzeti Párt (SNS), még megvitatásra váró tervezetét. A szlovák kereszténydemokraták tervezete szerint a Magyarországról érkező támogatásokat el lehetett volna kobozni, a célszervezeteket be lehetett volna tiltani.
A tervezet további olyan elemeket is tartalmazott, amelyek jogszakértők szerint "igencsak elütöttek volna az európai jog szokásrendjétől". A tervezet kidolgozóinak egyike Ján Carnogusky jogász, a Dzurinda-kormány igazságügyi minisztere volt.
A tervezet első olvasatának keddi vitájában Duka Zólyomi Árpád, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselője mondta el a legsúlyosabb ellenérveket. Javasolta, hogy az "ízléstelen és nevetséges" kérdést vegyék le a parlament napirendjéről.
A szerdai szavazáskor azonban a 150 tagú törvényhozás 129 jelenlevő képviselője közül 54 honatya támogatta a tervezetet, 56 pedig ellene szavazott, tizenheten tartózkodtak, ketten nem szavaztak.
Nem tudni azonban, hogy a kereszténydemokraták beérik-e ennyivel, hiszen ősszel parlamenti választások lesznek: a párt hazafias indítékokra hivatkozva a szlovák választók nacionalista rétegeit célozza meg. De mert a parlamentben két szlovák nemzeti párt és a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom - Néppárt (HZDS - LS) is a nemzeti érzelmű választókra alapoz, ezért a kereszténydemokrata indítvány ezúttal nem kapott elég szavazatot. Ráadásul a Szlovák Nemzeti Párt is beterjesztett egy hasonló, a magyar kedvezménytörvény ellen szóló tervezetet, és valószínű, hogy több nemzeti érzelmű honatya ennek támogatására tartalékolta a voksát.
Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője örül a tervezet kudarcának. Jogszakértők szerint az parlamenti jóváhagyás esetén sem emelkedhetett volna jogerőre, mert alkotmányellenes elemei miatt az alkotmánybíróság nyilván elfogadhatatlannak minősítette volna.
Frantisek Miklosko, a KDH frakcióvezetője a miniszterelnök, Mikulás Dzurinda vezetette Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót (SDKÚ) tette felelőssé a tervezet bukása miatt. Miklosko korábban a magyar kedvezménytörvény elleni hevében egyszer már kijelentette: "Koszovó után úgy tűnik, hogy a kisebbségi kérdések konfrontáció útján jobban megoldhatók, mint a tárgyalóasztal mellett."