Sokkolta a franciákat és Európát Le Pen sikere

Vágólapra másolva!
Mind a francia, mind az európai sajtó váratlannak és sokkolónak nevezi a francia elnökválasztás első fordulójának eredményeit. Több európai politikus szerint szégyen, hogy az Unió egyik legbefolyásosabb országában a szélsőjobb jelöltje ilyen közel került az elnöki székhez. Mások úgy vélik, az eredmények annyira sokkolóak, hogy ez szinte biztosítja Chirac elnök győzelmét a második fordulóban.
Vágólapra másolva!

Kisebb-nagyobb összecsapások voltak Franciaország több városában vasárnap éjjel. A felvonulók az elnökválasztás első fordulójának eredménye, a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen nem várt sikere miatt tiltakoztak. A párizsi egyetemi negyedben, és a Bastille téren több tízezer ember tüntetett. Néhol csak könnygázgránátokkal tudták szétoszlatni a tömeget a rendfenntartók.

A franciaországi elnökválasztás első fordulójából Jacques Chirac jelenlegi államfő és Jean-Marie Le Pen, a nacionalista Nemzeti Front elnöke jutott be a május 5-re kiírt második fordulóba. Chirac közel 20 százalékkal nyert, Le Pen pedig 17 százalékot kapott. A tüntetők a Nemzeti Front (Front National) kezdőbetűit használva a szervezet vezetőjét, Le Pent fasisztának, nácinak titulálták.

A hétfő reggeli lapok "Le Pen-bombáról", " sokkoló eredményekről" és "politikai földindulásról" írnak. A francia Szocialista Párt arra kérte a választókat, hogy a második fordulóban Chirac elnököt támogassák, hogy ne kerülhessen veszélybe a demokrácia. A közvélemény-kutatások a második helyre a szocialista jelöltet, Lionel Jospint várták.

Az elnöki posztra összesen 16 jelölt pályázott és elemzők szerint a sok jelölt elbizonytalaníthatta a választókat. 27 százalékuk nem ment el voksolni vasárnap, és ezt túl nagy aránynak tartják a francia elemzők. A baloldal jelöltjeire összeségében - a szélsőbaloldali, radikális pártokra leadott voksokkal együtt - sokkal többen szavaztak, mint az első helyen végzett Chiracra, vagy a második helyre került Le Penre. Nem a nacionalista pártvezérre voksoltak meglepően sokan, inkább Jospin kormányfő híveinek száma csökkent, és a szétforgácsolódott baloldalra leadott szavazatok elvesztek.

"A francia baloldalnak új vezető után kell néznie" - írta hétfőn a Der Standard című liberális bécsi lap. A lengyel baloldali Gazeta Wyborcza, amely az eredményeket katasztrofálisnak tartja, azt írja, hogy Chirac győzelmére nem lehetett volna ilyen egyértelműen számítani, ha a második fordulóban Lionel Jospin szocialista kormányfővel kellett volna megmérkőznie. 1969 óta ez az első olyan elnökválasztás, amelyen nem lehet majd baloldali jelöltre szavazni.

A brit The Sun szerint "Európa zavarban van és szégyellheti magát". A The Independent szerint Jospin vereségén túl lehet lépni, a szélsőjobb óriási sikere viszont azt mutatja, hogy Franciaországban "valami nagyon nincs rendben". A Financial Times Jospin abszolút vereségéről ír, ugyanakkor úgy véli, hogy az eredmények ismeretében Chirac szinte biztos lehet a győzelemben. A The Times egyik vezető cikkében foglalkozik a francia elnökválasztással, és azt írja, hogy valósággá válhat mindaz, amivel Le Pen 15 éve riogat.

Louis Michel belga külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy elkeseredett, amiért a demokrácia ellensége is bekerült a második fordulóba. Hozzátette azonban, hogy meggyőződése: Chirac megnyeri a választásokat. A belga sajtó szerint a francia baloldal elvesztette a kapcsolatát a néppel, de a jobboldal sem sokkal különb. A francia baloldal válságba került, Jospin lemondásával a szocialista párt le van fejezve - mondta a belga rádió tudósítója.

Aggodalmukat fejezték ki a fejlemények láttán svájci kormánypárti politikusok és a svéd kormányfő. A spanyol szocialista párt vezetője szerint rémisztő, ami Franciaországban történt vasárnap. A spanyol politikus szerint egész Európára nézva szégyen az első forduló eredménye.

Az európai jobboldali pártok nem kommentálták a francia eredményeket. Vlagyimir Zsirinovszkij, az orosz politikai élet "fenegyereke" viszont üdvözlő táviratot küldött Le Pennek. A Liberális Demokrata Párt elnöke szerint csakúgy mint az osztrák Jörg Haider sikere, és az olasz Silvio Berlusconi győzelme - bebizonyította, hogy világméretekben is a jobboldali, a nacionalista pártoké a jövő. Zsirinovszkij szerint az embereknek elegük van a demokrácia "puhaságából", "ami csak a bűnözést és a tömeges bevándorlást erősíti."

Csurka István, a MIÉP elnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy még a nap folyamán üdvözlő táviratot küld Jean-Marie Le Pennek, abból az alkalomból, hogy bejutott a francia elnökválasztás második fordulójába.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!