Saron a pártján belül reá nehezedő nyomásra válaszolva a jobboldali Likud (Egyesülés) vezető testületének ülésén olyan álláspont elfogadását javasolta, hogy a palesztinoknak véget kell vetniük a fegyveres akcióknak és politikai reformokat kell megvalósítaniuk, mielőtt bármiféle tárgyalások kezdődhetnének államuk létrehozásáról. Pártját arra kérte: támogassák a kormány erőfeszítéseit a béke és biztonság megteremtésére A Likud azonban elvetette kormányfője véleményét, s a Netanjahu által javasolt tervezetet szavazták meg, amely egyszerűen kizárja egy független palesztin állam megteremtését.
Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló szerint a szavazás megkérdőjelezi azt a reményt, hogy bármiféle megállapodás jöhet létre Izrael és a palesztinok között. "A végjáték most már világos, ez a háború nem a terror ellen folyik, hanem.. a 3,3 millió palesztin feletti további uralkodásért. Ez nagyon veszélyes, s reményeim szerint felnyitja a világ szemét, megmutatva, hogy kivel is van dolgunk. Hány palesztin ébred majd holnap azzal, hogy nincs mit vesztenünk?" - mondta Erakat a CNN hírtelevíziónak.
Az izraeli kormányfő hevesen ellenezte a végül nagy többséggel elfogadott - s számára komoly vereséggel felérő - határozatot, azzal érvelve megakadályozása érdekében, hogy egy ilyen állásfoglalás nyomán hatalmas nyomás nehezedne Izraelre és megkötné a kormány kezét a diplomáciában.
Az AP hírügynökség értékelése szerint habár a Likud vezető párttestületének ugyan nincs arra hatalma, hogy a kormányfőt kibuktassa székéből, de a szavazás jelzi, mily csekély támogatással bír Saron saját politikai hátországában. A mostani konfliktus hátterében Benjamin Netanjahu volt kormányfő áll, aki bejelentette, hogy a Likud élére pályázik, s reményei szerint Saron helyett őt választják majd kormányfőnek. A Likud mindig is ellenezte a palesztin állam megteremtését. Saron a közelmúltban úgy fogalmazott, hogy szigorú feltételek teljesítése mellett beleegyezne egy ilyen állam létrehozásába, amely egy ponton túl "elkerülhetetlen" lenne szerinte.