Előrehozott választások felé halad Törökország

Vágólapra másolva!
A török kormányfő betegsége egyre súlyosbodó belpolitikai válságba sodorja az országot. Kormányából sorra távoznak a miniszterek, pártjának frakciójából pedig a képviselők, sőt legnagyobb koalíciós partnerének képviselője szerdán az előrehozott választásokról döntő rendkívüli országgyűlés összehívását kezdeményezte szeptemberre. A kormány és az ország sorsa is azon múlik, támogatja-e a külügy- és a gazdasági miniszter a kormányfőt.
Vágólapra másolva!

Fotó: EPA


Devlet Bahceli, a MHP elnöke,
és Bülent Ecevit kormányfő
Fotó: EPA


Korábban másik négy miniszter - köztük Bülent Ecevit kormányfő jobbkezének tartott helyettese, Hüszamettin Özkan - távozott a kormányból.

A lemondott miniszterek szerint a kormány vezetésképtelen, mivel a miniszterelnök, a 78 éves Ecevit súlyos Parkinson-kórban szenved. A kormányfőt májusban kétszer kezelték kórházban, azóta ápolásra szorul és nem képes ellátni feladatát. Ecevit ugyanakkor nem hajlandó lemondani sem, a távozott miniszterek közül három helyére már utódokat is kinevezett.

A miniszterekéhez hasonló indokkal lépett ki az utóbbi napokban 34 képviselő is az Ecevit vezette Demokratikus Baloldal Pártjából (DSP) 94 főre csökkentve a kormányfőt adó párt frakciójának létszámát az egyik koalíciós partner, a nacionalista-jobboldali Nemzeti Cselekvés Pártjának (MHP) 127 képviselőjével szemben.

A kormánytagok lemondását a MHP vezetőjének, Devlet Bahcelinek vasárnapi nyilatkozata is elősegítette. Bahceli előrehozott választásokat javasolt novemberre, melynek szükségességét a kormány bizonytalanságával és ennek a recesszióval küszködő török gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatásával magyarázta.

Bahcelihez csatlakozva, a harmadik kormánypárt, a Haza Pártja (ANAP) is új választásokat sürget. A másik kormányfő-helyettes, Mesut Yilmaz ezzel szemben új kormány megalakítását szorgalmazza.

Ecevit és kormányának sorsa most a külügyi tárca vezetőjén, Iszmail Cemen és a gazdasági miniszteren, Kemal Dervisen múlik. Cem a kormány bukása esetén a török európai uniós csatlakozási tárgyalásoknak mondhat búcsút. A tárgyalások megkezdéséhez ugyanis még az év végéig végre kell hajtani az EU által kikötött reformokat, többek között a kisebbségek helyzetének javításával kapcsolatban, új választás esetén azonban ez bizonytalan időre elhalasztódhat.

Dervist a kormányválság miatt amúgy is bizonytalan gazdasági helyzet aggasztja, ami könnyen csaphat át válságba is. A befektetők elbizonytalanodását jól jellemzi, hogy a kormányfő májusi kórházba kerülése óta 20 százalékot esett a török tőzsde.

Megfigyelők szerint az előrehozott választások elkerülhetetlennek látszanak, az azonban kérdéses, milyen politikai szerkezetet hozna a szavazás. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint ha most lennének a választások, az iszlamista Igazság és Fejlődés Pártja szerezné meg a szavazatok többségét. Egy ilyen eredményt azonban feltehetően nem nézne tétlenül a Törökország világi berendezkedése mellett elkötelezett hadseregvezetés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!