Kedden, azelőtt, hogy Madzsid Atta felrobbantotta magát Jeruzsálemben, a Próféta utcában, Izrael ideiglenesen feloldotta a kijárási tilalmat Betlehemben. A kijárási tilalmat hetente kétszer, általában kedden és szombaton függesztik fel, mondták betlehemiek. Kedden a város lakói reggel 9 órától délután fél négyig lehettek az utcán.
Ezt az időt sokan arra használták fel, hogy készleteiket feltöltsék. A bazárban a jóformán friss húst kínáló hentesek a legyeket a marhacombra, a fél birkára kötözött petrezselyemmel űzik el. A piac forgalmas, de korántsem üzemel teljes kapacitással: a boltok nem mindegyike nyitott ki. A zöldséges pultok is foghíjasak. A szuvenír-boltban valaki hatalmas művirág-halmot igazgat, miközben a csokorból a Happy Birthday dallama szól - az érdeklődők hiányáért ezúttal nem feltétlenül a rendkívüli állapot okolható.
Betlehemben szezonvégi a hangulat. A város alapvetően a keresztény-turizmus iparárból él - turista viszont mutatóba sincs. A Jeruzsálem közelében lévő ellenőrző pont után az alacsony fákkal szegélyezett úton Betlehem felé gyalogolva csak bezárt szálláshelyeket és emléktárgyboltokat látunk.
A Bethlehem Souvenir Center felirattal díszített homlokzatú épületről még nem szerelték le a Merry Christmas 2000 felirat lámpasorát. A Paradise szálló bejáratán golyónyomok, az ablakok betörve. A hotel nem üzemel. Az utcáról napok óta nem szedték össze a szemetet, a törmelék pedig még korábbról való. Az útra telepített izraeli támaszpontot helyenként bokáig érő porban talpalva kerüljük meg.
|
||
A Születés Temploma |
A templom-együttesnél korábban órákat kellett sorban állni. Most rajtunk kívül csak két zarándok látogatta meg Jézus születésének helyét. A Születés Temploma melletti emlék- és kegytárgyboltok egy kivételével zárva vannak. Jakob Giacaman is csak azért nyitott ki, mondja, hogy kiszellőztesse a műhelyt és a boltot. Az idestova négy generáció óta a Giacaman tulajdonában lévő helyiségek régi épületben vannak, "bedohosodik, ha nem szellőztetek", mondja.
Az első Giacaman 1320 körül a keresztesekkel érkezett Olaszországból. A kőfaragó ős betlehemi és jeruzsálemi építkezéseken dolgozott, és annyi munkája volt, hogy megnősült és maradt. A Giacaman család ma is katolikus. Műhelyükben - a felirat szerint - olajfát dolgoznak fel. Két munkása a megformált, ám még csiszolatlan faragványokat ellenőrzi, éles késsel igazítva azokon. "Korábban 50 munkásom volt, most ötnek alig tudok munkát adni", mondja.
A közel 2 éve tartó második palesztin intifáda sokat ártott, az elmúlt hónapok eseményei pedig leépítették az üzletmenetet. Giacaman szerint családja felélte tartalékait. "Valaha havi 10 ezer dolláros bevételem volt. Most 3 hónapja az áramot nem tudom kifizetni". A kifizetetlen számlák egy része akkor keletkezett, amikor radikális palesztin fegyveresek vették be magukat a Születés Templomába. Az épületet körülzáró izraeli katonák beköltöztek a boltba. "Használták a vizet, az áramot, és semmiért sem fizettek. Eltüzelték az 50 dolláros emléktárgyakat" - mondja Giacaman. Földjére sem tud rendszeresen kijárni, a vízigényes vetemények kiszáradtak a perzselő napon.