A testület a volt államfő pártjának, az ellenzéki Szerbiai Szocialista Pártnak (SPS) - amelynek hivatalosan továbbra is Milosevic az elnöke - kérésére foglalt állást abban a kérdésben: van-e valamilyen jogi akadálya annak, hogy Milosevic jelöltként induljon a szeptember 29-én esedékes voksoláson.
Milosevic 1997-ig töltötte be a szerb elnöki tisztséget. A jugoszláv parlament 1997-ben jugoszláv elnökké választotta. Hatalmát 2000 októberében vesztette el, miután a szeptemberi jugoszláv elnökválasztáson alulmaradt Vojislav Kostunica akkori ellenzéki jelölttel szemben, majd a 2000. októberi belgrádi népfelkelésszerű tüntetések hatására kénytelen volt elismerni vereségét és felállni az államfői székből. Az SPS pedig elvesztette a jugoszláv elnökválasztással egy időben tartott jugoszláv parlamenti választásokat, majd a 2000 decemberében rendezett szerb parlamenti választásokat is. |
Milosevicet tavaly június óta a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék (NT) hágai fogdájában őrzik. Az ENSZ-törvényszék háborús bűnökkel vádolja a politikust az 1991-95-ös horvátországi, az 19992-95-ös boszniai és az 1998-99-es koszovói háború kapcsán.