A bevándorlók összeírása egy éve kezdődött, és mintegy 2,6 millió afgán állampolgárt vettek nyilvántartásba. Az iráni kormány szerint legalább negyedmillióan lehetnek, akik nem jelentkeztek a hatóságoknál, s ezeknek a hónap végéig el kell hagyniuk Iránt. Többségük az afganisztáni harcok és az éhínség elől menekült Iránba, s különösen megugrott a számuk tavaly, amikor az amerikai erők vezette hadjárat megdöntötte a tálibok uralmát.
A teheráni kormány a The New York Times beszámolója szerint a múlt hónapban augusztus 11-ét tűzte ki a nyilvántartásban nem szereplő menekültek távozásának határidejéül, ezt azután 27-re módosította.
Irán egyre nagyobb tehernek érzi a bevándorlók tömegeit. A hatóságok már elutasítják az illegális bevándorlónak minősülő menekültek gyerekeinek a beiskolázását, s megbüntetik a vállalkozókat, ha olyan afgánokat foglalkoztatnak, akiknek az iratai nincsenek rendben. A kormány azzal számol, hogy a nyilvántartásba vett külföldiek is hazatérnek majd.
A teheráni döntést felháborodással fogadták az emberjogi szervezetek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága emlékeztetett arra, hogy a teheráni kormánnyal között egyezmény alapján jogában áll a kiutasítások felülbírálata. Az ENSZ-szervezet áprilisban írt alá egyezményt Iránnal és Afganisztánnal a menekültek önkéntes hazatérésének jogi és technikai feltételeiről. Iráni hivatalos személyek szerint a főbiztosság repatriálási programja Iránban kudarcot vallott, mivel a várt 2500 személy helyett naponta csak mintegy 1500-an térnek vissza Afganisztánba.