Oszama bin Laden felbukkant Utah államban
A támadásokat követően több tucat bejelentés érkezett, miszerint látták Oszama bin Ladent az Egyesült Államok Utah államában. A bejelentések többsége Salt Lake City környékéről származott. A bejelentők közül egyesek látni vélték bin Ladent, amint bevásárol, míg mások azt, hogy a terrorista vezér egy McDonald'sban étkezik.
A hír hamis, a terroristavezér - ha ugyan még életben van - valahol a Pakisztán és Afganisztán határán húzódó hegyekben bujkál.
A zsidó összesküvés
A hír szerint a Világkereskedelmi Központ elleni támadások mögött Izrael áll, és a tornyokban dolgozó zsidó származású embereket előre figyelmeztették, hogy ne menjenek dolgozni aznap. A hír eredete egy Izraelben megjelenő újság cikkéig nyúlik vissza, melyben azt állították, hogy több ezer zsidó vesztette életét a terrortámadásban, és amely állítást egy nappal később visszavontak. A Közel-Keleten sokan úgy értelmezték ezt, mint véletlen kiszivárogtatását annak, hogy az ott dolgozó zsidókat előre figyelmeztették. Szeptember 17-én, a libanoni al-Manar televízió olyan bizonyítékok létezéséről számolt be, amelyek Izraellel hozták volna kapcsolatba a támadásokat.
A hír hamis, videoüzenetében maga Oszama bin Laden vállalta a felelősséget a támadásokért. Nem volt semmiféle figyelmeztetés, és arra sincs semmilyen bizonyíték, hogy az al-Kaida szervezethez tartozó csoportokon kívül mások is részt vettek volna a támadásokban. A repülőgépek becsapódása következtében sok zsidó ember vesztette életét.
A végzet domainjei
A hír szerint a terrortámadásokat megelőzően számos, azokkal kapcsolatos internetes domainnevet jegyeztek be. Erről több internetes hírmagazin is beszámolt, ezek szerint a terrortámadás előtt legalább 15 hónappal már 17 különböző ilyen domainnév volt, így a towerofhorror.com, a worldtradetowerattack.com és a worldtradetowerstrike.com.
A valóságban azonban ezeknek a domaineknek semmi közük a szeptember 11-i merényletekhez, hiszen korábban volt már egy - sikertelen - robbantásos támadás a tornyok ellen 1993-ban. Az viszont igaz, hogy rengetegen regisztráltak a támadásokat követően azzal kapcsolatos domainneveket, például a newyorkcarnage.com, hogy azokból később profitálhassanak.
Az üdítőbotrány
Az állítás szerint Oszama bin Laden a Snapple üdítőital-márka tulajdonosa. Eredetileg a New York Post adta hírül, hogy a Snapple gyártmányok szaúd-arábiai forgalmazó cégében tulajdonnal bír a Binladin Group, amely Oszama bin Laden családjának vállalkozása. Azután hogy a Snapple úgy döntött, megszakítja a kapcsolatot ezzel a forgalmazóval, röppent fel a pletyka, hogy a Snapple tulajdonosa Oszama bin Laden.
A pletyka annyira elterjedt, hogy a cég vezérigazgatója, Michael Weinstein közleményben utasította vissza.
A hálás terrorista
Az állítás szerint egy hálás idegen figyelmeztette az embereket különböző veszélyekre. A Nagy-Britanniában elterjedt pletyka számos variációban létezik, miszerint az idegen arra figyelmeztetett, hogy ne igyanak Coca-Colát, hogy ne szálljanak fel a metróra, vagy hogy ne menjenek a birminghami városközpontba egy bizonyos napon. A variációknak egyetlen közös motívuma az a muzulmán vallású, anyagilag megszorult idegen, aki egy bevásárlóközpontban az apróval őt kisegítő személynek osztogatja fentebb részletezett tanácsait.
A minden alapot nélkülöző szóbeszéd nyomán mind a Coca-Cola, mind a közép-angliai rendőr-főkapitányság közleményt adott ki, hogy megnyugtassa az embereket.
Bin Laden, a bankár
Az állítás szerint Oszama bin Laden a tulajdonosa a Citibanknak, a világ egyik legnagyobb pénzintézetének. A hír azonban hamis, a pletyka állítólag akkor terjedt el, amikor kiderült, hogy al-Valid bin Talal szaúdi herceg 4,8 százalékos részesedéssel bír a bankház részvényeiből. A herceg azonban nem áll kapcsolatban sem bin Ladennel, sem egyéb terrorszervezettel - írja a Guardian.
Az öntámadás
A híresztelés szerint a Pentagon elleni támadást maga az Egyesült Államok szervezte. A pletyka eredete Thierry Meyssan francia szerző könyve, A rémisztő csalás (The Frightening Fraud). Meyssan abból az előfeltételezésből indult ki, hogy csak az épület külseje sérült meg. Ez azonban - megtekintve a Pentagonról készült akkori fénykép- és videofelvételeket - nem állja meg a helyét.
A szexsziondróma
Az állítás szerint a támadások utáni kilencedik hónapban a születések számának meredek emelkedése volt várható. Erről mind a nyomtatott, mind az internetes sajtó hírt adott. Ezek szerint a híradások szerint a támadásokat látva párok százai ébredtek rá az élet igazi értelmére, és úgy döntöttek, gyermeket vállalnak, vagy hogy többet szexelnek.
A pletyka valótlan voltát a kórházak igazolták. 2002 júniusban, kilenc hónappal a támadások után egyetlen egészségügyi intézmény sem tudott beszámolni a születések számának jelentős mértékű növekedéséről. Egyes kórházakban ez a szám vissza is esett - írja a Guardian.
Az elítélt újra lecsap
E szerint a pletyka szerint a támadásokért egy korábban elítélt, majd szabadon engedett arab terrorista a felelős. Számos újság arról számolt be, hogy egy 1986-os izraeli busztámadásért életfogytiglani börtönre ítélt, utóbb kiengedett terrorista vezette az egyik repülőgépet. A hamis hír egy véletlen névazonosságon alapul, ugyanis valóban létezik egy elítélt terrorista, aki a Mahmud Mohamed Atta névre hallgat, azonban nem áll kapcsolatban a hasonló nevű géprablóval.
Elárulták az áldozatokat
Az állítás szerint az áldozatok számára egy jogvédő szervezett által felajánlott 170 000 dolláros adományból, valójában a feltételezett arab terroristák jogi képviseletét finanszírozták. A hírt a New York-i Jogsegély Egyesület cáfolta. Közleményük szerint az adományból azokat a szeptember 11-i áldozatokat támogatták, akik jogi segítségre szorultak - írja a Guardian.