Erről Danuta Hübner lengyel Európaügyi miniszter beszélt szerdai varsói sajtóértekezletén. A miniszter asszony jónak értékelte a jelentést, amely szerinte nemcsak arról szól, hogy hol tart Lengyelország a felkészülésben, hanem a lengyel átalakulás folyamatát is elemzi. Bemutatja azokat a nagy változásokat, amelyek a 90-es években lezajlottak, és utal arra, hogy a reformok többségét az EU-tagságra való felkészülés motiválta - mondta Hübner.
Lengyelország reményei szerint a csatlakozási szerződés aláírására 2003 márciusa és áprilisa fordulóján kerülhet sor - folytatta a miniszter. Ismeretes az is - tette hozzá -, hogy a szerződésnek tartalmaznia kell azt az időpontot, amikor életbe lép, vagyis azt a napot, amikor bekövetkezik az EU-bővítés.
A politikai kritériumok teljesítését a jelentés jónak értékeli, az pedig nem meglepetés - mondta Hübner -, hogy szorgalmazza a köztisztviselői kar fejlesztését, az igazságszolgáltatás tökéletesítését és a korrupció elleni harc erősítését. A gazdasági kritériumok esetében a jelentés megerősítette, hogy Lengyelország jól működő piacgazdasággal rendelkezik, pozitívan értékelte Lengyelország képességét az uniós versenyben való helytállásra, bár felhívta a figyelmet - egyebek között - a kohászat, a gyógyszer- és vegyipar szerkezetátalakítása folytatásának szükségességére, általában pedig a privatizáció felgyorsításának nélkülözhetetlenségére.
A koppenhágai kritériumok harmadik csoportján (közösségi jog átvétele, intézményi és adminisztrációs képességek) belül a jelentés szerint még meg kell oldani az élelmiszerek biztonságának problémáját, és több kifogást fogalmaz meg a dokumentum a lengyel mezőgazdasággal, ezen belül az IACS rendszer kiépítésének késedelmével kapcsolatban. Szükségesnek ítéli meg továbbá a vámunió kifogástalan működésének biztosítását - mondta a lengyel Európaügyi miniszter.