A képviselőház által nagy többséggel elfogadott határozat támogatja az elnök diplomáciai erőfeszítéseit az Egyesült Nemzetek Szervezetében az iraki tömegpusztító fegyverek felszámolására. Egyúttal felhatalmazza őt az Egyesült Államok fegyveres erőinek a bevetésére, ha azt szükségesnek és megfelelőnek ítéli az ország nemzetbiztonságának védelmére az Irak jelentette folytatódó fenyegetéssel szemben, illetve az ENSZ Irakkal kapcsolatos biztonsági tanácsi határozatai végrehajtásának a kikényszerítésére. A képviselőház döntése után néhány órával az amerikai szenátus is hasonlóan döntött. Az elnöknek 60 naponként jelentést kell tennie a kongresszusnak a katonai erő alkalmazásának fejleményeiről.
A képviselők 296 szavazattal 133 ellenében fogadták el a határozatot. A demokratákat megosztotta a vita az elnöki felhatalmazásról, a tervezetre 81-en mondtak igent, míg 126-an ellenezték. Richard Gephardt, a képviselőház demokrata kisebbségének a vezetője, a Fehér Ház és a képviselőház kompromisszumos határozattervezetének egyik formálója úgy vélte, hogy a határozat a lehető legjobb lehetőséget adja a diplomácia számára a konfliktus megoldására.
Nancy Pelosi, a demokraták második számú vezetője a képviselőházban úgy vélte, hogy egy esetleges háború Irakkal aláásná a terrorizmus elleni harc érdekében George Bush elnök által létrehozott nemzetközi koalíciót.