Franciaország, Kína, Oroszország és Szíria sok erőfeszítést tett az iraki probléma igazságos megoldására, de végül is saját nemzeti érdekeikből kiindulva cselekedtek - hangoztatta a diplomata, aki nagyon borúlátóan ítéli meg a kialakult helyzetet. Hozzátette azonban, hogy nem tudja megmondani, elfogadja-e az iraki vezetés a határozatot.
Majd meglátjuk, hogy miként reagál Bagdad. Ha az iraki vezetés szilárdan hisz abban, hogy az Egyesült Államok mindenképpen megtámadja Irakot, akkor olyan álláspontra helyezkedik, amely tükrözi ezt a meggyőződést - mondta az iraki nagykövet pénteken a Reutersnak. Azt nem fejtette ki, hogy mire célzott pontosan az utóbbi mondattal.
Szíria ENSZ-nagykövethelyettese cáfolta, hogy az arab ország az Egyesült Államok nyomásának engedve szavazott igennel. Mint mondta, Szíria ENSZ-nagykövete azután szavazta meg a határozatot, hogy a BT állandó tagállamai biztosították arról: a határozat hatalmaz fel az erő automatikus alkalmazására Irakkal szemben.
Az iraki átlagemberek borúlátóan vélekednek az új BT-határozatról - derül ki abból a gyorsfelmérésből, amelyet arab tömegtájékoztatási eszközök végeztek a bagdadi utcákon. A felmérés eredménye szerint az iraki átlagemberek igazságtalannak tartják a határozatot, és úgy ítélik meg, hogy a világszervezet az Egyesült Államok politikai eszközévé vált.
Irakban eddig egyetlen egy vezető sem reagált a határozat elfogadására. Péntek este nyolc óráig az iraki tömegtájékoztatási eszközök egyetlen szót sem ejtettek a BT szavazásáról, csak az éjszakai órákban adtak hírt erről. Az iraki televízió első híradásában igazságtalannak nevezte a határozatot, amelyet annak ellenére fogadott el a Biztonsági Tanács, hogy Irak beleegyezett a fegyverzetellenőrök visszatérésébe. A televízió szerint az amerikai kormányzat heteken át tartó nyomásgyakorlással és zsarolással érte el, hogy a BT elfogadja a Washington által benyújtott határozattervezetet.