Belfastban és Antrimban hat embert tartóztattak le az ír köztársasági mozgalom fegyveres szárnya, az IRA, illetve a Valódi IRA számára folytatott fegyvercsempészet gyanújával. Londonderryben az Ulsteri Védelmi Szövetség nevű britbarát protestáns fegyveres csoport nyolc állítólagos tagját vették őrizetbe 12 különböző lakcímen végrehajtott rajtaütésszerű akcióban. Az utóbbiról a rendőrség illetékese csupán annyit közölt, hogy a legnagyobb protestáns csoport tagjai által folytatott bűnözés és félkatonai tevékenység leállítását célozta.
Az IRA állítólagos fegyvercsempészete kapcsán az illetékes emlékeztetett arra, hogy 2000 nyarán az Egyesült Államokban négy személyt, tavaly Írországban másik négy férfit börtönöztek be az Ír Köztársasági Hadsereg és annak szakadárjai számára folytatott illegális fegyvercsempészet miatt. Az amerikai és az ír hatóságok vizsgálata áttevődött Észak-Írországra, ahol az északír, a brit, az ír rendőrség és a Szövetségi Nyomozó iroda (FBI) közösen próbálja felderíteni az ügyet.
Az ír köztársasági mozgalom fegyveres harcával szimpatizálók az Egyesült Államokból kézifegyvereket, lőszereket küldtek Írországba és Nagy-Britanniába, játékoknak, elektronikai eszközöknek álcázva a szállítmányokat. Az északír félkatonai csoportok tagjait alig egy nappal azután tartóztatták le, hogy a brit kormány előterjesztette az északír rendőrségről szóló törvény módosítását célzó javaslatait. Ezek egyebek között kilátásba helyezik az északír fegyveres csoportok volt tagjainak bevonását az északír rendőrséget felügyeli helyi hatóságokba.
A radikális elképzelés megvalósításának a feltétele valamennyi északír félkatonai csoport feloszlása. A javaslat azonnali elutasításra talált mind a katolikus, mind a protestáns politikai erők részéről. Az előbbiek hiányosnak nevezték a brit kezdeményezéseket, az utóbbiak kereken elutasították, hogy "bűnözőket" vonjanak be a rendőrséget felügyelő hatóságokba.
A brit kormány azt tervezi, hogy Észak-Írország 26 körzetében felállítja a helyi rendőrségeket felügyelő polgári hatóságokat, amelyek a protestánsok és katolikusok hatalommegosztásának mintájára működnének. Az északír rendőrség reformját megfogalmazó korábbi törvénytervezetben már szerepelt a javaslat, de a protestáns pártok ellenállásán megbukott.
A brit kormány számtalanszor felszólította az északír félkatonai szervezeteket a leszerelésre, tevékenységük abbahagyására. Az új javaslat e cél elérését akarja elősegíteni. A rendőrségi reform teljes megvalósítása részét képezi a brit és az ír kormánynak az északír békemegállapodás teljesítését, az októberben felfüggesztett északír önkormányzat helyreállítását célzó erőfeszítéseinek.