Kiélezheti a konfliktusokat az eredménytelen elnökválasztás Szerbiában

Vágólapra másolva!
Nem ismeri el a megismételt szerbiai elnökválasztás eredményét Vojislav Kostunica, a legesélyesebb jelölt. A jelenlegi jugoszláv elnök korábban már jelezte, amennyiben most választják meg az új elnököt, célja a szerbiai kormány megbuktatása lesz.
Vágólapra másolva!

Éleződő politikai konfliktust jeleznek a sikertelen szerbiai elnökválasztás utáni első nyilatkozatok. Vojislav Kostunica jugoszláv elnök, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) vezetője és jelöltje nem ismeri el az eredményt. A DSS bejelentette, hogy büntetőfeljelentéseket is tesznek, ám azt még nem pontosították, ki vagy kik ellen.

Kostunica szerint Zoran Djindjic szerbiai kormányfő felelős az elnökválasztás kudarcáért.

Szerbiában december 8-án ismételték meg az elnökválasztást. A korábbi kísérlet eredménytelen volt, mert a második fordulóban a részvétel elmaradt a törvényben előírtnál. Ezúttal már az első forduló sem lett érvényes, mert a szavazóknak kevesebb mint fele ment el voksolni.

A megismételt választás jóformán eleve kudarcara volt ítélve, a meghatározó erők ugyanis a most kialakult helyzetből nagyobb hasznot remélnek.

Djindjicnek nem állt érdekében Kostunica megválasztása. Nem akarta legfőbb riválisát elnöki székben látni: a jelenlegi alkotmány széles jogköröket biztosít az elnök számára. Djindjic a mostani kudarccal időt nyert. Pártja, a Demokrata Párt (DS) már jelezte, hogy jobbnak látnák, ha az elnököt ezentúl a parlament választaná meg.

Abból, hogy szinte semmilyen kampányt nem folytatott, arra lehet következtetni, hogy maga Kostunica is eleve a kudarcra játszott. A jugoszláv elnök már korábban jelezte, amennyiben most sem sikerül elnököt választani, célja az előrehozott parlamenti választások kierőszakolása.

Ennek érdekében a DSS kész bárkivel összefogni. A főpróbának is tekinthető erőfitogtatás a költségvetési zárszámadás vitáján már megtörtént: a DSS a radikális és szocialista ellenzékkel összefogva blokkolta a vitát. A DSS rájuk bízvást számíthat akkor is, ha esetleg beterjeszti a bizalmatlansági indítványt.

Kostunica szerint a voksolás két ok miatt lett eredménytelen. Egyrészt a részvételi arányról szóló rendelkezés miatt, másrészt pedig a választói névjegyzék miatt. A jugoszláv elnök úgy véli, a szerbiai kormány manipulálta a nyilvántartást.

A törvény szerint 60 napon belül új választásokat kell kiírni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!