Az Európai Uniónak nincs központi irányítója, de a munka összehangolásához szükség van kezdeményező erőre. Ezt a feladatot a tagállamok úgy osztják el egymás között, hogy a kizárólag szervezési feladatokat ellátó funkciót félévente cserélgetik egymás között. A rövid idő előnye, hogy mindenki viszonylag hamar sorra kerül és senki sem telepedhet rá az Unióra, de a soros elnökséget betöltő államok általában a néhány hónap alatt nem tudják megvalósítani terveiket.
Különösen igaz ez az őszi elnökségre, amely az augusztusi általános szünet miatt eleve csak öt hónapig tart. Az EU jövőjéről 2002 őszén és 2003 tavaszán tárgyaló Konvent, majd az utána kezdődő kormányközi konferencia megváltoztatja ezt a rendszert, amit részben a bővítés is indokol. Egyelőre annyi dőlt el, hogy 2006 végéig marad a jelenlegi rendszer, és az újat 2005-ben kell elfogadni.
Az EU soros elnökének feladata az Európai Tanács üléseinek megszervezése és levezetése, valamint az Európai Unió Tanácsában a különböző miniszteri tanácsok üléseinek irányítása. A soros elnökség reagál napi szinten az Unió nevében a különböző nemzetközi eseményekre.