Előre hozott választást tartanak Hollandiában szerdán, amelynek kiírására azt követően került sor, hogy tavaly októberben megbukott a mindössze öt hónapig hivatalban lévő kormány.
A bukáshoz az vezetett, hogy a koalícióban részt vevő politikai erők - a kereszténydemokraták (CDA), a liberálisok és a meggyilkolt Pim Fortuyn által alapított párt (LPF) - között olyannyira megromlott a viszony, hogy a kormány működésképtelenné vált. A kereszténydemokrata miniszterelnök, Jan Peter Balkanende ezután oszlatta fel a kormányt.
A közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki Munkapárt lesz a mostani voksolás győztese.
A felmérések alapján fej-fej melletti küzdelem várható a két párt között, egy hétfői közvélemény-kutatás azonban azt mutatja, a Munkapárt a jelenlegi 23 parlamenti mandátum helyett akár 42 helyet is szerezhet. A felmérés a kereszténydemokratáknak csupán 40 helyet jósol a jelenlegi 43 helyett - jelentette a BBC.
Az elemzések szerint a bukott kormánykoalícióban résztvevő liberálisok megerősödve állnak a választás elé: míg tavaly 24 helyet szereztek, addig most 29 mandátumot jósolnak számukra.
A választások legnagyobb vesztese a tavalyi szavazás előtt meggyilkolt Pim Fortuyn által alapított párt lehet. Az előrejelzések szerint mindössze 6-7 parlamenti helyet fog megtartani a jelenlegi 26-ból. A bevándorló-ellenes politikai szervezet az előző választásokon a második helyen végzett, nem kis részben azért, mert Pim Fortuyn meggyilkolása szimpátiát ébresztett a párt iránt.
A Munkapárt miniszterelnök-jelöltje Job Cohen, Amszterdam jelenlegi polgármestere, akit gyakran kritizálnak azért, mert túl engedékenynek tartják a bevándorlással kapcsolatos politikáját. Cohen politikai pályafutása során mindvégig kiállt a liberális értékek mellett. Amszterdam polgármestereként részt vett a városban tartott első homoszexuális házasság ceremóniáján is.
Pártja győzelme már csak azért is történelmi esemény lenne, mert ő lehetne Hollandia első zsidó származású kormányfője - jegyzi meg a BBC.