A csatlakozás lakosság által feltételezett mérlege - bár egyre kisebb mértékben - továbbra is a pozitív várakozások felé billen, és az integráció melletti közvélekedést jelzi az is, hogy az emberek 56 százaléka csatlakozáspárti a Szonda Ipsos szerint. Az ellenzők aránya 22 százalék, a bizonytalanoké ugyanennyi.
Az elmúlt fél évben bekövetkezett véleményváltozásokat inkább a politikai kötődések befolyásolták, abban valamivel kisebb szerepe volt a társadalmi hovatartozásnak. A szavazótáborok véleménye nagyon eltérően alakult. Múlt nyáron az MSZP és a Fidesz tábora lényegében ugyanúgy vonta meg a mérleget: 67, illetve 64 százalék inkább pozitív hatásokat, míg 19-19 százalék negatívakat várt. A szocialisták körében azóta 10 százalékkal lettek kevesebben az előnyökre számítók, míg a fiatal demokraták között 22 százalékkal. Az inkább hátrányokat feltételezők aránya az MSZP-táborban 11 százalékkal, a Fideszében 28 százalékkal emelkedett. Ennek következtében az MSZP-sek körében még mindig a remények (57-30 százalék), míg a fideszeseknél most már az aggodalmak a hangsúlyosabbak (42-47 százalék).
A társadalom minden rétegében egyébként többségben vannak a csatlakozáspártiak, legfeljebb ennek mértéke különbözik a Szonda Ipsos adatai szerint. Átlag feletti a fiatalok (62 százalék), a közép- és felsőfokú végzettségűek (65 és 67 százalék), a fővárosban és megyeszékhelyeken élők (64-69 százalék), valamint az MSZP és az SZDSZ szavazói (71 és 84 százalék). Az átlagnál kevesebben - de az ellenzőknél többen - hívei a csatlakozásnak a 65 év felettiek (47 százalék), az iskolázatlanok (32 százalék), a munkanélküliek (48 százalék), a nyugdíjasok (51 százalék), a falvakban élők (47 százalék), az észak-magyarországiak és a dél-alföldiek (48-49 százalék).
A legrosszabb társadalmi pozícióban lévő rétegek eddigi kedvezőtlen történelmi és gazdasági tapasztalataik alapján magukat vesztesnek minősítik, és azt a jövőre is előre vetítik. A magas társadalmi státusúaknál, a diplomásoknál viszont egyértelműen politikai törésvonalat láthatunk: a baloldaliak EU-pártiak, a jobboldaliak mindinkább EU-ellenesek - derül ki a Szonda Ipsos január első felében, valamint a korábbi hónapokban végzett EU-csatlakozással kapcsolatos közvélemény-kutatásaiból.
Magyarország EU-s integrációját illetően a lakosság úgy érzi, hogy kevéssé van felkészülve a csatlakozásra - egy ötfokú válaszskála (amely a nagyon felkészülttől az egyáltalán nem felkészültig terjed) értékeit átlagolva 2,6-et kapunk. A múlt év nyarán még 2,9-es felkészültségi mutató adódott a válaszokból, ami őszre 2,8-re, azóta 2,6-re csökkent.
A felmérés január első felében készült 1500 felnőtt lakos megkérdezésével. A hibahatár 2,6 százalékos.