Djindjic a BT-nek írt levelében emlékeztet arra, hogy a testület vonatkozó, 1244-es koszovói határozatában szerepel olyan kitétel, miszerint Szerbia és Montenegró -Jugoszlávia jogutódja- szuverenitást élvez saját területén, beleértve Koszovót is. Az is szerepel benne, hogy a végleges jogállás Koszovó "lényegi autonómiája" lesz. A BT-határozatban ugyancsak szó van arról, hogy Szerbia és Montenegró biztonsági erejének kontingense visszatérhet Koszovóba.
Djindjic szerint az, ami Koszovóban történik, nincs összhangban a BT-elvekkel. A tartományi ENSZ-igazgatás és a KFOR a helyi (koszovói) hatalomnak adja át azokat a hatásköröket, amelyeket a BT-határozat révén átvett Szerbiától és Jugoszláviától. Ez azzal ér véget, hogy Koszovó rendelkezni fog egy független állam minden jogosítványával, kivéve a nemzetközi elismerést.
Koszovó nesztelenül a függetlenség felé halad, ami megingathatja az egész térséget. Ezért - szögezi le a kormányfő - a nemzetközi közösségnek vissza kell térnie a BT-dokumentumban megfogalmazott elvekhez, és újonnan meg kell határoznia azt, hogy miként kívánja hitelesen végrehajtani a szóban forgó rendelkezéseket.
A kormányfő szerint ehhez először is azonnal meg kell kezdeni a tárgyalásokat Szerbia-Montenegró bevonásáról Koszovó jövőbeni jogállását érintő, folyamatban lévő döntésekbe, amelyek elsősorban a biztonságot, a jog- és gazdasági rendszert érintik. Meg kell határozni az időpontot, amikor az "anyaország" biztonsági kontingense visszatér Koszovóba.
A koszovói szerbeket nemzeti közösségként kell elismerni, amely önkormányzata révén valósítja meg jogait, s nemcsak személyes, hanem hatékony kollektív jogokkal is rendelkezik. A kormányfő emlékeztet arra, hogy így van ez mindenütt, kezdve Boszniától és Macedóniától egészen Dél-Tirolig.
A szerb kormányfő az elmúlt hetekben valóságos offenzívát indított a nemzetközi közösség ellen, hogy - mint mondta - tudomására hozza: a problémamegoldás elodázásával semmit sem ér el, ezért napirendre kell tűznie Koszovó kérdését, s mihamarabb meg kell kezdenie a tárgyalásokat a tartomány végleges jogállásáról.
Djindjic levele nyilvánvalóan válasz volt a BT csütörtöki állásfoglalására, miszerint Koszovóban meg kell erősíteni a demokráciát, biztosítani a békét és a stabilitást, működőképessé kell tenni a gazdaságot ahhoz, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások a tartomány majdani jogállásáról.