Van der Bellen szerint pártja tárgyaló küldöttsége számára "némileg meglepő volt", milyen kevéssé mozdult el az ÖVP a hosszú forduló során, ám a "Professzor" néven emlegetett pártelnök hozzátette: lehet, hogy az ÖVP éppen ezt gondolja a Zöldekről. Kérdésekre válaszolva elismerte, hogy a kudarc ténye nagymértékben valószínűsíti az eddigi koalíció - az ÖVP és a jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) - együttműködésének folytatását, ám úgy vélte: az ember nem adhat meg bármi árat azért, amit nem szeretne.
Maria Rauch-Kallat, a november 24-i előre hozott választásokon elsöprő sikert arató ÖVP főtitkára sajnálatosnak mondta a kudarcot, s emlékeztetett arra, hogy a Zöldeknél sokan ellenezték a kormányban való részvételt. A főtitkár emlékeztetett arra, hogy az ÖVP egyetlen lehetséges koalíciós partner számára sem "csapta be az ajtót", s nem kívánt állást foglalni a várható eseményeket illetően. Végül úgy vélte: a konzervatív-zöld koalíció érdekes kísérlet lett volna Európa számára is.
Az Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) az ÖVP puhatolózó tárgyalásokat folytatott, de a kormányalakítási tárgyalásokig nem jutott el - ekkor szólította újra színre Wolfgang Schüssel kancellár, a párt elnöke a Zöldeket, akik a választások után úgy foglaltak állást, hogy nem kívánnak együttműködni a "jobbra tolódott" ÖVP-vel, s annak eszközévé válni.
Az Osztrák Szabadságpárt, amely Jörg Haidernek köszönhetően előidézte az előző koalíció szétesését, szinte bármire hajlandó lenne, hogy a kormányban maradhasson, mert továbbra is válságos helyzetében ez lenne a szinte egyetlen esély megerősödésére. Azonban nyilván nem túl kívánatos partner az ÖVP számára nem csak az előzmények miatt, hanem azért is, mert elnöke, Herbert Haupt igen gyenge helyzetben van: a háttérben Thomas Prinzhorn papírmágnás ténykedik, változatlanul legalább kétfelé húz a funkcionáriusok gárdája és a párt súlyos anyagi nehézségekkel is küzd, vagyis összességében nem tud stabil partner lenni.