Megegyezett a NATO a törökök védelméről

Vágólapra másolva!
Vasárnap késő este egyezségre jutottak a NATO-tagok Törökország védelméről. A megállapodás 18 aláírója azzal a kitéttel egyezett bele katonai egységek és eszközök Törökországba telepítésébe, hogy azok csak védelmi célokat szolgálhatnak. Franciaország nem írta alá az egyezséget, mivel 1966 óta nem vesz részt a védelmi tervező bizottság ülésén. A megegyezéssel - úgy tűnik - megszűnt a NATO-ban kialakult megosztottság.
Vágólapra másolva!

Vasárnap késő este sikerült a NATO-tagoknak egyezségre jutniuk Törökország védelméről a védelmi tervező bizottság maratoni ülésén. A védelmi intézkedések bevezetése ellen Franciaország, Németország és Belgium tiltakozott, történetének egyik legsúlyosabb válságába taszítva a szövetséget, mely - úgy tűnik most véget ért. A megegyezés így is Franciaország nélkül történt, aki 1966 óta nem vesz részt a NATO ezen bizottságának ülésein.

A pozitív fejleményről Lord Robertson, a szervezet főtitkára számolt be vasárnap este. Robertson szerint a szervezet 18 tagja beleegyezett, hogy Törökországba - pusztán védelmi célokból - katonai egységeket és eszközöket telepítsenek. Belgium végül lemondott ellenvetéseiről. "Győzedelmeskedett a szövetségesek közötti összetartás" - közölte Robertson.

Belgium, Francia- és Németország azért ellenezte a törökök védelmi megerősítését, mert úgy vélték, hogy ezzel elkerülhetetlenné válik az Irak elleni háború. A mostani sikeres tanácskozásokat az Észak-Atlanti Tanács gyűlése követi majd, ahol mind a 19 tagállam képviselteti magát.

A következő kérdés Törökország hozzáállása. AZ USA azt reméli, hogy a kis-ázsiai NATO-szövetséges beleegyezik legalább egy amerikai hadosztály ottani állomásoztatásába, az Irak elleni háborúra való felkészülés során. A törököknek a héten kellett volna erről dönteniük, ám közölték, az USA ne számítson arra, hogy azonnal több tízezer amerikai katona léphet török földre. A török vezetőknek vasárnap nem sikerült megállapodniuk a kérdés parlament elé terjesztésének időpontjában.

Közben Hollandia már megkezdte Törökország védelmének megerősítését: vasárnap bejelentették, hogy Patriot rakétaelhárító egységeket indítottak útba hajón Kis-Ázsia felé. Hans van den Heuvel, a holland védelmi tárca szóvivője közölte, hogy a rakétákat Törökország kérésére, kétoldalú megállapodás alapján küldik, és a művelethez nincs szükség az atlanti szövetség jóváhagyására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!